ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ-ΦΕΡΟΝΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 26-23
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με πολύ αμφίρροπη εξέλιξη είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι λιγοστοί φίλοι του χάντμπολ, που βρέθηκαν την Κυριακή το μεσημέρι στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης μας.
Τελικά τα κορίτσια που Ορφέα, κατάφεραν να επιβληθούν με 26-23 επί αυτών του Φέρονα Βεροίας, μιας και αποδείχθηκαν περισσότερο ψύχραιμες στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Εκεί πού κυριολεκτικά κρίθηκε η έκβαση του τελικού αποτελέσματος.
Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ορφέας έμεινε αρχικά πίσω στο σκορ με 0-2, για να ισοφαρίσει όμως η δαιμόνια Μπίμπα με δυο συνεχόμενες εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι. Η Δαδάκου στη συνέχεια με ατομική προσπάθεια και γκόλ, έβαλε μπροστά την ομάδα της με 3-2.

Οι γηπεδούχες χαλάρωσαν μετά από αυτό και τη χαλάρωση τους εκμεταλλεύτηκαν οι Βεροιώτισσες που έκλεισαν προηγούμενες το δεκάλεπτο με 3-5 και βελτίωσαν τη διαφορά κάνοντας στο 12 ΄το 3-6. Εκεί η Μπίμπα με νέο εύστοχο πέναλτι μείωσε αρχικά σε 4-6 στο πρώτο τέταρτο της συνάντησης, για να φέρει με όμορφη ατομική προσπάθεια η Ευμορφίδου το παιχνίδι στο γκολ, στο 17΄ του πρώτου μέρους. Με λιγότερη παίχτρια ο Φέρονας λίγο πριν κλείσει το εικοσάλεπτο κατάφερε να κάνει το 5-7 με τη Δαδάκου να μειώνει και πάλι άμεσα και τη Τσίκου να ισοφαρίζει σε 7-7.
Στο 22΄και πάλι μπροστά τα κορίτσια της Βεροιώτικης ομάδας με 7-10 μετά από ένα συνεχόμενο 3-0. Δύο συνεχόμενα γκολ όμως η Μπίμπα έφερε το ματς στο 9-10 και δυόμιση λεπτά πρίν πάμε για ημίχρονο, ο φωτεινός πίνακας έγραφε 10-11 υπέρ του Φέρονα. Η Ευμορφίδου και πάλι ισοφάρισε για τον Ορφέα και ήταν σειρά της Τζήμα να μιλήσει και να βάλει μπροστά την ομάδα της Κατερίνης με 12-11. Η Μπίμπα με φοβερό σουτ κεραυνοβόλησε την Μαχανίδου δίνοντας διαφορά 2 τερμάτων στον Ορφέα κλείνοντας το ημίχρονο 13-11.
Ξεκινώντας το 2ο μέρος, ήταν τα δοκάρια της Μαχανίδου που σταμάτησαν τις προσπάθειες των παικτριών της Κατερίνας Κατσαούνη σε δυο προσπάθειές τους. Η Τζήμα όμως ήταν εκεί και στην επόμενη φάση θα γράψει το 14-11 για τον Ορφέα για να κλείσει το πρώτο πεντάλεπτο 15-12 για τον Ορφέα με νέο γκολ της Μπίμπα. Η Ευμορφίδου στο 8΄πλαγιοκόπησε από δεξιά και έκανε το 16-13 για να βγεί το δεκάλεπτο με σκορ 17-15 με την Μπίμπα και πάλι να σκοράρει για την ομάδα της Κατερίνης.
Οι Βεροιώτισσες κατάφεραν στο 12΄να ισοφαρίσουν 17-17 και να περάσουν στη συνέχεια μπροστά. Εκεί όμως η Δαδάκου έφερε το μάτς στα ίσια και η ασταμάτητη Μπίμπα έβαλε και πάλι μπροστά τον Ορφέα με 20-19. Η Δδαδάκου και πάλι με πανέμορφη κίνηση πίβοτ διαμόρφωσε το 21-19 στο 20΄για να έρθει η οργανωτική Τσίκου και να βάλει με δυνατό σούτ τον Ορφέα μπροστά με 3 γκολ διαφορά 22-19.
Πανέξυπνα η Μπίμπα στην επόμενη φάση έκλεψε τη μπάλα και έγραψε το 23-19, χτιζοντας έτσι σιγά-σιγά τη σημαντική διαφορά που θα προμήνυε την τελική επικράτηση.
Το 24ο τέρμα του Ορφέα προήλθε από ιδανική συνεργασία Μπίμπα-Συμώνη, με τη δεύτερη να τελειώνει με τον καλύτερο τρόπο τη φάση και στη συνέχεια ήταν η Πετρωτού αυτή που με όμορφη ενέργεια έκανε το 25-21.
Στο 28΄η αναμέτρηση είχε κριθεί αφού και πάλι η Πετρωτού σκόραρε για να κάνει το 26-22 με δυνατό σουτ και οι φιλοξενούμενες το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν διαμορφώνοντας το τελικό 26-23.
Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Λαζαρίδης και Τζιαναμπέτης
ΟΡΦΕΑΣ (Κατσαούνη): Δαδάκου, Ευμορφίδου, Μπίμπα, Τσιακίρη, Δημάτη, Τζήμα, Κυριακού, Ζάχου, Συμώνη, Τσίκου, Πετρωτού.
ΦΕΡΟΝΑΣ (Κουμιτσάρσκα): Μαχανίδου, Παπαφώτη, Καραχαρίση, Γαλανούδη, Στριμπίνου, Δελησσάβα, Σιδηροπούλου, Γεωργιάδου, Γιαννοπούλου, Τσακελίδου, Τσαουσίδου, Βοριατζίδου, Πλωμαρίτου.