Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε η Ελπίδα Ανδρομάχης από τον Νέο Παμβρυακό στο γήπεδο της Βρύας, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Με αυτή την ήττα η Ελπίς Ανδρομάχης έμεινε στους 19 βαθμούς και στην 4η θέση του πίνακα μαζί με τον ισόβαθμό του πλέον Εθνικό Κατερίνης, ενώ αντίθετα, ο Νέος Παμβρυακός με τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα έφτασε τους 7 βαθμούς παραμένοντας ωστόσο στην 10η και προτελευταία θέση της κατάταξης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Μπούσιου στο 10ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται στη συνέχεια άκρως ανταγωνιστικοί και να απειλούν την εστία του Μπαμπαΐτη, πρώτα με τον Δ. Παπανικολάου που σούταρε άουτ από καλή θέση και στη συνέχεια με τον Χασιακή ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Ελπίδας σε δύο περιπτώσεις.

Λίγο πριν την ανάπαυλα του στείρου 0-0 ημιχρόνου ο Γκουνέλας έκανε το σουτ βολέ από καλή θέση, ο Μήτσης όμως σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε τη μπάλα.

Στην επανάληψη, η Ελπίς προηγήθηκε στο 49΄ με τέρμα του Καραδήμου σε κοντινό πλασέ του έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Μπούσιου.

Στο 52΄ ο Αντ. Νικολαΐδης σημάδεψε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπαμπαΐτη.

Στο 55΄ σουτ του Ταφραλή, μπλόκαρε ο Μήτσης.

Στο 56΄ σε γύρισμα της μπάλας από τον Παπαζήση εντός περιοχής και δεξιά, ο Γκουνέλας σούταρε άουτ.

Στο 58΄ ο Νέος Παμβρυακός ισοφάρισε 1-1 με πλασέ του Στ. Σιασιόπουλου.

Στο 60΄ παράλληλο γύρισμα της μπάλας από τον Γκουνέλα μέσα στην περιοχή και δεξιά, πλασέ στην κίνηση από τον Ταφραλή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Μήτση άουτ.

Στο 85΄ ο Δ. Σιασιόπουλος με πλασέ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στο 90΄ σέντρα σουτ του Μαγιώνα από αριστερά, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μήτση.

Στην εκπνοή των καθυστερήσεων ο Γεωργιάδης πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε πρώτα στο δεξί δοκάρι του Μήτση, στη συνέχεια στο πόδι του Ταφραλή που ακολούθησε τη φάση και εν τέλει κατέληξε άουτ.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Τάσος Γιαμούζης με βοηθούς τους κ.κ. Βασίλη Χαλκίδη, Άγγελο Χατζηγιάννη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Νέος Παμβρυακός (Διονύσης Στραβογιάννης): Μήτσης, Ν.Ν. Στραβογιάννης, Αντ. Νικολαΐδης, Χασιακής, Βαρμάζης, Χρυσόπουλος, Στ. Σιασιόπουλος, Ν.Γ. Στραβογιάννης (7΄ λ.τ. Δ. Σιασόπουλος – 86΄ Σ. Νικολαΐδης), Δ. Παπανικολάου (70΄ Καραμέλιος), Κόντος, Δαλάκας.

Ελπίς Ανδρομάχης (Βαγγέλης Τσιαμπέρας): Μπαμπαΐτης, Κελέρογλου, Κουκάρας (8΄ λ.τ. Καραδήμος), Γεωργιάδης, Κουϊμτζίδης, Μαγιώνας, Γκουνέλας (63΄ Γερ. Φωτόπουλος), Ταφραλής, Τσιούπρος (86΄ Ρ. Φωτόπουλος), Μπούσιος, Τζήκας (46΄ Παπαζήσης).