Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Κατερίνης στο Ράδιο «Διόνυσος»
ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ «ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ» ΜΕ ΤΗ ΜΑΡΙΑ ΒΑΛΣΑΜΙΔΟΥ
Ήταν δε αποτέλεσμα ενός project που συντόνισε η εκπαιδεύτρια του σχολείου Σοφία Τερζοπούλου. Στην ερώτηση της οικοδέσποινας Μαρίας Βαλσαμίδου: «Τι σας δυσκόλεψε περισσότερο;» ο κ.Γεωργούλης απάντησε: «Ο εαυτός μου! Πάλευα με τις σκέψεις και τις αναβολές… Σκεφτόμουν διαρκώς πώς θα περάσω το κατώφλι του σχολείου, πώς θα ξαναγυρίσω στο θρανίο, πώς θα περάσουν δύο χρόνια! Σήμερα, μετάνιωσα, έπρεπε να ξεκινήσω νωρίτερα το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας. Ο χρόνος στο σχολείο πέρασε πολύ γρήγορα και ευχάριστα. Σήμερα, συνεχίζω στο Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο και έχω όρεξη και διάθεση να συνεχίσω και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, στον τομέα της υγείας, και να γίνω ακόμα και γιατρός. Προτείνω στους ακροατές του «Ράδιο Διόνυσος» που χρειάζονται το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας να τολμήσουν να κυνηγήσουν τα όνειρα τους και να κάνουν το βήμα που θα αλλάξει τη ζωή τους!».
Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας βρίσκεται στην οδό Μητροπόλεως 2 στην Κατερίνη, συστεγάζεται στο κτηριακό συγκρότημα του 4ου Γυμνασίου και 4ου Λυκείου Κατερίνης δίπλα στο δημοτικό πάρκο. Λειτουργεί 16:30-20:30 καθημερινές και το τηλέφωνο είναι 2351022744. Με την αίτηση εγγραφής χρειάζεται:
Ταυτότητα ή διαβατήριο και άδεια παραμονής
Απολυτήριο Δημοτικού ή αντίστοιχος τίτλος
Πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης
Η γνώση αποτελεί επένδυση ζωής.