Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterini Sport)

«Άγιε Ιωάννη, γίναμε Αγγλία», ψιθύρισε ο Θεός του (ερασιτεχνικού) ποδοσφαίρου, με αφορμή τη viral ισόπαλη (4-4) αναμέτρηση στον Άνω Αγιάννη ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον φιλόδοξο φετινό Απόλλωνα Λιτοχώρου, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Τύφλα να έχει το 4-4 στο ΠΑΟΚ-Βόλος, δηλαδή, που δικαιώνει το all time classic motto «Πρωτάθλημα σαν το Τοπικό (Πιερίας) κανένα…» και προσδίδει χαρακτηριστικά βραβευμένης ταινίας μικρού μήκους στο παιχνίδι, που ξεκίνησε με τους γηπεδούχους ν’ ανοίγουν λογαριασμό με τον Γιαννή, λίγα λεπτά μετά την έναρξη, με απευθείας εκτέλεση φάουλ (1-0).
Ο Απόλλωνας ισοφάρισε άμεσα με τον Κουκουνάρα, με τον Γιαννή του Άνω Αγιάννη να παίρνει, εκ νέου, το «πιστόλι» του και να δίνει το προβάδισμα, για δεύτερη φορά, στους γηπεδούχους, με 2-1, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σε μια φάση με πρωταγωνιστή τον ίδιο. Πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, οι φιλοξενούμενοι, του Δημήτρη Χασιώτη, ισοφάρισαν, με τον Κανούλα αυτή τη φορά, σε 2-2, με τον Κουκουνάρα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να θέτει το Λιτόχωρο σε θέση οδηγού, με τη λήξη του ημιχρόνου (3-2).
Η επανάληψη άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, του Γιάννη Τσιβαλίδη, που έκαναν την απόλυτη ανατροπή, ισοφαρίζοντας αρχικά με την ασύλληπτη κεφαλιά του αρχηγού Παπαργυρίου, στο «Γκολ της χρονιάς» Νο3, στο Ερασιτεχνικό (Πιερίας)  [Δείτε: https://www.youtube.com/watch?v=vCBcimmY02k και παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (4-3) με τον Γιαννή, με νέα εκτέλεση πέναλτι. Το παιχνίδι πήρε δραματική τροπή στα τελευταία λεπτά, με το Λιτόχωρο τελικά να σώζει την παρτίδα και να ισοφαρίζει με τον Κεχαγιά (4-4), «γ@@@ τον Δία, τέσσερα γκολ με τέσσερις φάσεις», με τους γηπεδούχους, πάντως, να χάνουν μοναδικές ευκαιρίες για να ολοκληρώσουν τον απόλυτο θρίαμβο.
Ηighlights:
το τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης, που συνεχίζεται, με αμείωτη ένταση κι εκατέρωθεν επιχειρήματα, εντός κι εκτός γηπέδων, επιβεβαιώνοντας το… κοκκαλάκι της νυχτερίδας που διαθέτουμε, μετά από το διδακτορικό τόσα χρόνια στα γήπεδα όλων των κατηγοριών (σ.σ. Κολίτση, πού πας και τα βρίσκεις αυτά τα παιχνίδια;)
ο ανεπανάληπτος διάλογος off court, «-Ποιος το έβαλε το γκολ;», «-Ο Γιαννής», «-Εδώ παίζει ο Γιαννής τώρα;», «-Γιατί έφυγε και ποτέ;», που καταδεικνύει το συναισθηματικό δέσιμο του επιθετικού του Άνω Αγιάννη με την ομάδα, η στενόχωρη ταυτόχρονη απουσία των «γειτόνων», του Πιερικού Αστήρ Κάτω Αγιάννη και του Εθνικού Τραπεζούντας, που έδιναν άλλη χάρη, είναι η αλήθεια, στο «ποδοσφαιρικό τρίγωνο», με την ευχή και την ελπίδα να επιστρέψουν αμφότεροι, (σ.σ. ξεχνάει κανείς το περιβόητο… πανό;)
Το χατ τρικ του Γιαννή του Άνω Αγιάννη και τα δύο κερδισμένα πέναλτι,
ο χαμηλός μέσος όρος των ταλαντούχων ποδοσφαιριστών του Λιτοχώρου, που μπορεί, υπό προϋποθέσεις, να υπερκεράσει την εμφανή απουσία εμπειρίας, η ανισορροπία με την οποία ξεκινούν το πρωτάθλημα οι ομάδες της Βόρειας και Νότιας Πιερίας, έναντι των ομάδων του Δήμου Κατερίνης, με την επιπρόσθετη επιβάρυνση της διενέργειας των Covid test των ποδοσφαιριστών με προσωπικό κόστος που έχει κοινωνιολογικό πρόσημο, για να επικαλεστούμε τη μεταπτυχιακή μας διατριβή,
οι καταπληκτικές ενέργειες του Αμπατζίδη (Άμπα) του Άνω Αγιάννη, με και χωρίς την μπάλα, που, κυριολεκτικά και μεταφορικά, προέρχεται από άλλον ποδοσφαιρικό πλανήτη κι έχουμε επισημάνει και σε προηγούμενα παιχνίδια, με… κεφαλαία γράμματα (σ.σ. σε σημεία νόμιζες ότι μπορούσε να περάσει όλο το… Λιτόχωρο και να φτάσει στην παραλία των Νέων Πόρων με την μπάλα στα πόδια,ότι πέρασε από την Ακαδημία του ΠΑΟΚ και σήμερα κοσμεί το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο της Πιερίας, είναι μία πολυτέλεια που αξίζει να μείνει… μεταξύ μας, τι όχι;)
Οι επίμαχες φάσεις που καταγράφονται on camera και σε διπλό stop καρέ,
οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών, των προπονητών και των φιλάθλων, «δε θα ξανακούσω κανέναν, τσιμουδιά…»
Η νέα… προπονητική ιδιότητα του Γιάννη Τσιβαλίδη, που «ανακάτεψε» από την αρχή τη σκακιέρα, με αλλαγές… Άγγελου (Αναστασιάδη), μας «υποχρεώνει» να σκεφτούμε πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να θέσουμε υπό την κρίση του ποδοσφαιρικού κοινού το… δίλημμα, Γιάννης Τσιβαλίδης: «προπονητής ή ποδοσφαιριστής; Εσύ αποφασίζεις…»
Οι φίλαθλοι των δύο ομάδων στην αυτοσχέδια κερκίδα και περιμετρικά του γηπέδου, που ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο παρουσίας και συμμετοχής, Man of the match: Μαύρος, Κανούλας (1 γκολ) και Κουκουνάρας (2 γκολ), από τους φιλοξενούμενους και Γιαννής (χατ τρικ), Αμπατζίδης (για τη σύζευξη με άλλον πλανήτη…) , Παπαργυρίου (και για το «Γκολ της χρονιάς», εκτός των άλλων) και Κότσι (αλλαγή), δικαιούνται με τον σπαθί τους τον τίτλο.
Yellow card: τώρα, αλήθεια, εξακολουθείτε να προτιμάτε ποδοσφαιρικές σούπες της Superleague, τη στιγμή που μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα σε ποδοσφαιρικά ντοκουμέντα-ελεγείες, όπως αυτό;
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.

Επικοινωνία: [email protected]