images6Μεγάλης βαθμολογικής αξίας νίκη πέτυχε ο Πιερικός στην έδρα του κόντρα στην Ηλιούπολη. Οι κατερινιώτες επικράτησαν των «κυανέρυθρων» με σκορ 2-1 με μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης τον Γιαζιτζόγλου, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα με ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ. Από την άλλη, η ομάδα του Αλέξη Αλεξίου παρότι είχε σημαντικές απουσίες παικτών και 17 παίκτες στην αποστολή της, στάθηκε αρκετά καλά, αλλά δεν κατάφερε να πάρει βαθμό ή βαθμούς από την Κατερίνη. Μόλις στο 5΄οι μελανόλευκοι έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία, όταν σε σούτ του Πουλάκου παρεχώρησε κόρνερ ο Μαράμας.
Στο 20΄οι φιλοξενούμενοι ανταπόδωσαν με το σουτ του Θάνου στο οριζόντιο δοκάρι του Γουμάγια. Στο 30΄ο Νιάρος λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα του Πιερικού με απευθείας εκτέλεση κόρνερ αλλά το μόνο κέρδος για την Ηλιούπολη ήταν το νέο κόρνερ που παρεχώρησε ο Γουμάγιας. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Γκουγκουλιάς προσπάθησε με γυριστό σουτ να σκοράρει αλλά δε βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων.
Στο δεύτερο μέρος το φάουλ του Λεοντίου στο 47΄πέρασε άουτ και στο 53΄ νέο σουτ του Γκουγκουλιά είχε την ίδια κατάληξη για τους γηπεδούχους. Στο 70΄οι κατερινιώτες ανοίγουν το σκορ με εκτέλεση φάουλ του  Γιατζιτζόγλου. Στο 83΄οι παίκτες της Ηλιούπολης ισοφαρίζουν με σουτ του Βάρα Λόπεζ που είχε περάσει στο ματς 3 λεπτά νωρίτερα. Το καλύτερο ο Πιερικός το κρατούσε για το τέλος με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος Γιατζιτζόγλου να εκτελεί με φάουλ από μακριά και πάλι τον Μαράμα και να δίνει τους 3 πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) ΒΟΗΘΟΙ: Καπουτζής, Μερκενίδης (Μακεδονίας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέτρου, Γκουγκουλιάς, Γιαζιτζόγλου, Μιλόσκοβιτς – Ρουσάκης

Πιερικός (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Γουμάγιας, Παπαγεωργίου, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Πέτρου, Κοντέων, Μιλόσκοβιτς (84’ Κωνσταντινίδης), Πουρτουλίδης, Γκουγκουλιάς (90+2’ Τασίδης), Λόπεζ (74’ Χατζής), Πουλάκος.

Ηλιούπολη (Αλέξης Αλεξίου):
Μαράμας, Λεοντίου, Ουρόσεβιτς (84’ Δημήτρης), Νικολόπουλος, Σικαλιάς (46’ Ηλιόπουλος), Κρητικός, Ρουσάκης, Νιάρος (80’ Βάρα), Θάνος, Φούφουλας, Στεφανίδης.

Σταύρος Διαμαντόπουλος (προπονητής Πιερικού): Παίξαμε μια πολύ καλή ομάδα,καλά στημένη στο γήπεδο που είχε προσανατολισμό και ήξερε τι ζητούσε στο χώρο και ήταν μία ομάδα που είχε υπομονή στο παιχνίδι της. Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπήκαμε τόσο καλά. Ελέγχαμε το παιχνίδι, είχαμε κράτημα της μπάλας, αλλά δεν είχαμε τις ουσιαστικές ευκαιρίες. Όπως είπε και ο συνάδελφος, ο κ. Αλεξίου, την τοπ ευκαιρία την είχε με το δοκάρι η Ηλιούπολη. Στο δεύτερο ημίχρονο μιλήσαμε, είπαμε κάποια πράγματα αλλάξαμε λίγο τακτική, αλλά οπωσδήποτε δεν ήμασταν τόσο ουσιαστικοί, παρ’ όλο που χάσαμε κάποιες ευκαιρίες. Ήρθαν όμως τα δύο γκολ του Γιαζιτζόγλου και πήραμε το παιχνίδι και τους τρεις βαθμούς. Είναι πάρα πολύ θεμιτό και θετικό για την ομάδα μας. Είμαστε μία αγαπημένη ομάδα, μία ομάδα προσανατολισμένη κι από το βήμα αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω και τους μεγαλομετόχους για την οικονομική συνέπεια που έχουν απέναντι στα παιδιά και δεν ακούμε στ’ αποδυτήρια γκρίνιες και οτιδήποτε άλλο και αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό. Η Ηλιούπολη νομίζω ότι είναι μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και νομίζω ότι ήρθε, διεκδίκησε το κάτι παραπάνω, ως ένα σημείο θα μπορούσε να το καταφέρει αλλά στο ποδόσφαιρο κερδίζει όποιος βάλει τα περισσότερα γκολ.   Απαντώντας σε ερώτηση για τη μεταγραφική ενίσχυση της ομάδας ο έμπειρος προπονητής τόνισε: Θα ενισχυθούμε με έναν ή δύο παίκτες ακόμη αλλά θέλω να τονίσω ότι από τα παιδιά εγώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος , από τον τρόπο εργασίας. Η ομάδα θα ενισχυθεί, όχι για να ενισχυθεί αλλά όπου υπάρχει ανάγκη υπάρχει το ΟΚ από τους μεγαλομετόχους.

Παναγιώτης Γιαζιτζόγλου (ποδοσφαιριστής Πιερικού): Σήμερα ήταν έναν κομβικό παιχνίδι για μας. Μετά το άτυχο παιχνίδι που είχαμε την περασμένη αγωνιστική εκτός έδρας. Θέλαμε πάση θυσία να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι για να ανεβούμε στον βαθμολογικό πίνακα. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια μέσα στο γήπεδο και όταν έχεις το βάρος ότι πρέπει να κερδίσεις το παιχνίδι είναι ακόμη πιο δύσκολο να το καταφέρεις. Αλλά πρέπει να μάθουμε να λειτουργούμε και μέσα από αυτό το βάρος. Πιστεύω ότι δίκαια κερδίσαμε και εύχομαι καλή επιτυχία και στην Ηλιούπολη και σε μας. Όσο για τα φάουλ, μπορεί να μπούνε, μπορεί και να μην μπούνε. Ήταν καλά τα χτυπήματα και μπήκανε.

Δημήτρης Τσατσαρής (ποδοσφαιριστής Ηλιούπολης):

Κάναμε ένα καλό παιχνίδι αλλά σταθήκαμε άτυχοι. Φάγαμε δύο γκολ από στημένες φάσεις. Συγχαρητήρια σ’ όλα τα παιδιά και καλή συνέχεια στον Πιερικό.

Αλέξης Αλεξίου (προπονητής Ηλιούπολης): Έγινε πολύ μεγάλη μάχη στο γήπεδο κι απ’ τις δύο ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο την κατοχή ναι μεν την είχε ο Πιερικός αλλά τη μεγάλη ευκαιρία την είχαμε εμείς με τον Θάνο στο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και χάσαμε το παιχνίδι από δύο στημένα, από δυο φάουλ. Αλλά δυστυχώς στο ποδόσφαιρο αυτά τα αντιμετωπίζουμε.
Είμαι δύο μήνες στην ομάδα και πιστεύω ότι σιγά-σιγά μέχρι να τελειώσει το πρωτάθλημα θα δείξουμε καλύτερο πρόσωπο. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο δάσκαλο, κ. Διαμαντόπουλο και στον Πιερικό καλή συνέχεια.