Ασημένιος Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Αχιλλέας Χρυσίδης στην Κωνστάντζα της Ρουμανίας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης στην άμμο στην βαριά κατηγορία των +90 ,όπως και ο Ραφαήλ Γκίρνης το χάλκινος Παγκόσμιος στην ίδια κατηγορία των +90 κιλών το οποίο κατακτά για τρίτη συνεχόμενη χρονιά κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ με άλλον αθλητή στην κατηγορία των u20

Η Εθνική ομάδα συμμετείχε σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα με 16 αθλητές και κατέκτησε δύο μετάλλια με τους παραπάνω αθλητές ,με 6 από αυτούς να είναι από την Κατερίνη και πιο συγκεκριμένα από τούς Ολύμπιους Κατερίνης την “ομάδα των παγκόσμιων επιτυχιών” οι οποίοι κατέλαβαν με τον Αρίωνα Κολοσεντα την 4η θέση στα +90 ο Γεωργούλης Στέφανος 8η θέση στα 70 κιλά η Σκαμπαρδώνη Χριστέλα 9η θέση στα +70 και η Περδικη Σοφία 10η στα 60 κιλά.

Προπονητές της Εθνικής μας ομάδας ήταν επίσης από την πόλη της Κατερίνης και ήταν οι Παπακωνσταντίνου Κώστας και Μπατάλας Βασίλης