Με μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα πάλης στην άμμο από την Ελληνική ομοσπονδία πάλης την Αντιπεριφεριακη Ενότητα Πιερίας τον Δήμο Κατερίνης και τους Ολύμπιους Κατερίνης στις 27-28 Μαΐου 2023 στην παραλία Κατερίνης στο Aloha beach bar με την συμμετοχή 466 αθλητών και αθλητριών όπως και εκατοντάδων επισκεπτών από όλη την Ελλάδα .

Οι αγώνες αυτοί αποτέλεσαν κριτήριο για την επιλογή των κορυφαίων αθλητών στην εθνική ομάδα που θα στελεχωθεί για τους επόμενους πανευρωπαϊκόυς αγώνες στην Γαλλία, το παγκόσμιο πρωτάθλημα στην Ρουμανία και τους Μεσογειακούς αγώνες στην Κρήτη.

Οι Ολύμπιοι Κατερίνης μια παραδοσιακή πλέον δύναμη στην Ελληνική πάλη κατάφερε
Να πάρει τα πρωτάθληματα στις γυναίκες όπως και στις νεάνιδες (u20) και την δεύτερη θέση στην ομαδική κατάταξη επίσης
Στους άνδρες, στους εφήβους (u20 ),στους παμπαίδες (u15)και πανκορασιδες (u15).

Αναλυτικά παρακάτω οι καλύτερες θέσεις που πήραν οι αθλητές και αθλήτριες των Ολυμπίων Κατερίνης:
– Πρωταθλητής εφήβων u20 στα +90 αναδείχθηκε ο Χρυσιδης Αχιλλέας
-Το ασημένιο μετάλλιο στα +90 κατέκτησε ο Γκιρνης Ραφαήλ
-Το χάλκινο στην ίδια κατηγορία ο Κολοσεντας Αρίωνας
-Πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχθηκε στην κατηγορία των +60 κιλών Παμπαίδων (u15) ο Κυπαρισσοπουλος Παναγιώτης
-Πρωταθλήτρια Ελλάδας στην κατηγορία των +70 κιλών νεανιδων(u20) ανακηρύχθηκε η Σκαμπαρδωνη Χριστελλα
-Η Περδικη Σοφία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 60 κιλά στην κατηγορία των u20
-Η Σεϊταρίδου Έλληαννα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των +50 u15
– Ο Γεωργούλης Στέφανος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό των 70 κιλών παίδων
-Ο Χρυσιδης Αχιλλέας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο επίσης στην κατηγορία των+90 κιλών ανδρών
-Η Περδικη Σοφία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των 60 κιλών γυναικών
– Η Γεωργούλη Άρτεμις κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 60 κιλών γυναικών
– Η Σκαμπαρδωνη Χριστελλα επίσης κατέκτησε και το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των+90 γυναικών