Από το ημίχρονο η Ενωση είχε διαφορά 12 πόντων απέναντι στους αρκάδες (38-26), οι οποίοι, όμως, έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο. Ο Αρκαδικός κάλυψε τη διαφορά, αλλά η ΑΕΚ άντεξε και με καλύτερες επιλογές στο φινάλε πήρε τη νίκη. Τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα τραυματίστηκε ο Φώτης Βασιλόπουλος στον αυχένα. Ο έλληνας γκαρντ έπεσε στο παρκέ, καθώς είχε γυρίσει τη γλώσσα του, αλλά ευτυχώς με την παρέμβαση των γιατρών αποφεύχθηκαν τα χειρότερα. Μετά το τέλος του ματς ο Βασιλόπουλος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Μεγάλο ντέρμπι έγινε και στο κλειστό του Μετς, με τους Ικαρους Σερρών να παίρνουν τη νίκη στην παράταση με 66-62 (58-58 κ.δ.).
Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε τέλος ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος διέλυσε εκτός έδρας τον Πιερικό με 96-77. Κάντε click εδώ για να δείτε τα αποτελέσματα της πρεμιέρας της Α2 και τη βαθμολογία.
Πέραμα – Παγκράτι.
1317496094_aek_250xΜε νίκη ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στην Α2 κατηγορία των ανδρών, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησε δύσκολα του Αρκαδικού με 66-64.