Ταύρος Ελάφου-Κεραυνός Μακρυγιάλου 1-1 “Viral της χρονιάς”/Play Off Γ’ Πιερίας 24-4-24 BINTEO

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!
Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση

20 λεπτά cult ποδοσφαιρικής μαγείας, εντός κι εκτός των… τειχών, με γνωστούς και μη εξαιρετέους πρωταγωνιστές αλλά και με… new entries, σε μία hard rock αναμέτρηση, “viral της χρονιάς”, που μύριζε μπαρούτι πριν ξεκινήσει, με τους οπαδούς του Κεραυνού να κάνουν… κατάληψη στο πάλαι ποτέ απόρθητο κάστρο της Ελάφου

(σ.σ. γιατί, άραγε, δε στηρίζει το χωριό την ομάδα, όπως πριν από χρόνια, στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος, αναρωτιόμαστε…)
Από τα… άπλυτα στη φόρα, για τα κοκτέιλ στην Παραλία και την περιβόητη… “Βασούλα” (“ηρέμησε, θα πω κι άλλα!) και τον… “απινιδωτή για τον ρέφερι”, μέχρι τις ενδοοικογενειακές διαμάχες (“θα μαλώσουμε τώρα μεταξύ μας”),

σε πρώτο χρόνο, τις… live αποχωρήσεις, τις επίμαχες φάσεις και τις περιπτώσεις offside (“γέλα, πες κι ένα τραγουδάκι…”), τις μοναδικές ευκαιρίες, τις out of space ατάκες (“αν περνούσε από πάνω, αν περνούσε από κάτω, αν η γιαγιά μου ήταν νέα, θα πέθαινε…”),

τις προκλήσεις, τις διαμάχες, τις μυθικές στιχομυθίες (“πώς τα λέω, ρε π@@στη μου”), τα… μαϊμούνια, τις σφαλιάρες (“σφαλιάρα δίνει στον συμπαίκτη του; τι πράγματα είναι αυτά;) και τα σαγόνια, τις ανεπανάληπτες γκολάρες, τη σύρραξη στην κερκίδα, στη διάρκεια (“παίκτη δε θα βρίζεις”) και μετά το τέλος του παιχνιδιού, τον Τάκαρο,

τον “Κωνσταντέλια”, το beef ΠΑΟΚ-Άρη, με επίκεντρο τον πρώην ποδοσφαιριστή του ΄Αρη Θεσ/νίκης, το box to box ποδοσφαιριστών-κερκίδας κι όλα όσα μπορούν να χωρέσουν σε ένα… football documentary, ενός παιχνιδιού-τελικού για την άνοδο στη Β’ κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας που ονειρεύονται, χωρίς ποτέ να ξυπνήσουν, oι υπόλοιπες ΕΠΣ της περιφέρειας…

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με γκολ του Ζαμαντζά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαγιαννόπουλου και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, στο δεύτερο ημίχρονο, με γκολ του… Τάκαρου Μαυρίδη σε 1-1, μετά από εκπληκτική προσωπική ενέργεια και ασίστ του… “Κωνσταντέλια”, Μπάλλα Αρμάντο, παίρνοντας προβάδισμα για τη δεύτερη προνομιούχο θέση που οδηγεί στη Β’ κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας, μετά από μία rock αναμέτρηση από την αρχή μέχρι το τέλος!

Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: [email protected]