Ο Απόλλων Λιτοχώρου νίκησε με σκορ 2-1 την Ελπίς Ανδρομάχης στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των play off της Β’  κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας,  στην Σαββατιάτικη αναμέτρηση που διεξήχθη στο ”Πύρρος Δήμας”.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προηγήθηκαν στο σκορ,  κόντρα στην Ελπίς Ανδρομάχης η οποία στην επανάληψη ανέβασε στροφές,  είχε δοκάρι και παρότι από το 55ο λεπτό αγωνιζόταν  (λόγω αποβολής) με παίκτη λιγότερο,  ισοφάρισε,  ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα καθώς δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Έτσι, ο Απόλλων Λιτοχώρου με την επικράτησή του έφτασε τους 39 βαθμούς και διατηρήθηκε στην 6η θέση του πίνακα,  ενώ η Ελπίς Ανδρομάχης παρέμεινε στην 4η θέση με 43 βαθμούς.

Φάσεις και τα γκολ

Στο 3΄  διαγώνιο σουτ του Ζώβληκα,  η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια άουτ.

Στο 8΄  σέντρα του Ντάτσι από την δεξιά πτέρυγα,  κεφαλιά του Διονύση Ζαχουδάνη από θέση βολής,  η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μπαμπαΐτη 1-0.

Στο 41΄  συρτό σουτ του Ζιάκα από αριστερά,  απομάκρυνε με τα πόδια ο γκολκίπερ του Απόλλωνα,  Παπαθανασίου.

Στο 45΄  κεφαλιά του προωθημένου Ζήδρου έπειτα από το φάουλ γέμισμα του Λιάγκα,  μπλόκαρε ο Μπαμπαΐτης.

Στο 51΄  μετά τη σέντρα του Ζώβληκα από αριστερά,  η γυριστή κεφαλιά του Ταφραλή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και σε δεύτερο χρόνο ο Κυπαρίσσης με νέα κεφαλιά αστόχησε.

Στο 55΄  η Ελπίς Ανδρομάχης έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο Κελέρογλου με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα  (είχε δει την πρώτη κίτρινη κάρτα στο 50ο λεπτό).

Στο 57΄  ο Ταφραλής κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από αμυντικούς του Απόλλωνα μέσα στην περιοχή.  Από την άσπρη βούλα ο Σωτήρης Ζιάκας ευστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 63΄  σουτ του Ντάτσι από δεξιά,  ο Μπαμπαΐτης παραχώρησε τη μπάλα κόρνερ.

Στο 66΄  ύστερα από την σέντρα του Ντάτσι από δεξιά,  ο Διονύσης Ζαχουδάνης με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό τέρμα το τελικό 2-1.

Στο 85΄  το σουτ του Ζιάκα από καλή θέση δεν βρήκε στόχο.

Στις καθυστερήσεις ο Λιάγκας σε τετ α τετ δεν κατάφερε να σκοράρει.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ.  Λάμπρος Ντασιόπουλος με βοηθούς τους κ.κ.  Γιώργο Σκαμπαρδώνη,  Διονύση Ντουράκογλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Απόλλων Λιτοχώρου  (Σάκης Λιάγκας):  Παπαθανασίου,  Ντάτσι,  Ζήδρος  (88΄  Ι.  Ζαχουδάνης),  Χούτας,  Γ.  Κολωνιάρης,  Φούφι,  Γ.  Κέμος  (88΄  Άγγ.  Κέμος),  Διον.  Ζαχουδάνης  (88΄  Αστ.  Στογιάννος),  Ζαχόπουλος  (62΄  Ν.  Κολωνιάρης),  Μαύρος  (62΄  Αρ.  Στογιάννος),  Αναστ.  Λιάγκας.

Ελπίς Ανδρομάχης  (Μανώλης Μπατσαράς):  Μπαμπαΐτης,  Κελέρογλου,  Φωτόπουλος  (83΄  Καραδήμος),  Γεωργιάδης,  Κουκάρας,  Σιαμάγκας  (70΄  Μαγιώνας),  Βογιατζής  (70΄  Μπούσιος),  Ζώβληκας,  Ταφραλής,  Κυπαρίσσης,  Ζιάκας.