Ένα δίλεπτο  (86΄- 87΄) ήταν αρκετό για τον Ερμή Εξοχής να ανατρέψει το σκορ και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της  Α΄κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Ο Ερμής, του Χρήστου Βελώνη, επικράτησε στο γήπεδό του με σκορ 2-1 επί του Αετού Καταλωνίων,  σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι,  στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην 6η θέση του πίνακα έχοντας 5 βαθμούς.
Ο Αετός,  του Κώστα Κατσιαμήτα  (έδινε οδηγίες εκτός γηπέδου λόγω τιμωρίας)  αν και προηγήθηκε στο 45ο λεπτό με γκολάρα του Ζαζόπουλου,  δεν άντεξε στην επανάληψη καθώς δέχθηκε δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά,  γνωρίζοντας την 3η του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.
Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Χρήστου Βελώνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90ο λεπτό.
Φάσεις και τα γκολ

Στο 7΄  έπειτα από την σέντρα του Πάγια από αριστερά,  το πλασέ στην κίνηση από τον Ιωάννου πέρασε μόλις άουτ.
Στο 8΄  ο Εγγλέζος με κεφαλιά σημάδεψε το δεξί δοκάρι της εστίας του Κουκουστρίκα,  από σέντρα συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή.
Στο 13΄  σουτ του Σαββίδη  Κ.  η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι άουτ.
Στο 23΄  το πλασέ του Χρυσόπουλου το απομάκρυναν πάνω στη γραμμή της εστίας οι αμυντικοί του Αετού.
Στο 45΄  ο ταλαντούχος Γιάννης Ζαζόπουλος με φοβερό σουτ βολέ από τη γωνία αριστερά της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει γκολκίπερ του Ερμή  ανοίγοντας το σκορ 0-1.
Στο 61΄  ο Κατσάρας και εν συνεχεία ο Βελώνης από κοντινή απόσταση δεν κατάφεραν να νικήσουν τον τερματοφύλακα του Αετού που παραχώρησε τη μπάλα κόρνερ.
Στο 86΄  ο Σαββίδης  Κ.  εκτέλεσε κόρνερ και ο Χρήστος Βελώνης με προβολή στο πίσω δοκάρι ισοφάρισε 1-1.
Στο 87΄  ο Βασιουρής σε φάση εντός περιοχής  ”τσίμπησε”  τη μπάλα και ο Κώστας Παγωνίδης την προώθησε από κοντά στα δίχτυα για να διαμορφώσει το τελικό 2-1.
Στο 90΄  ο Βελώνης Χ.  αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα  (67΄  την πρώτη) και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ.  Μέγας με βοηθούς τους κ.κ.  Αδαμαντίδη,  Ραντάνι  Α.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ερμής Εξοχής: Ίτσιος,  Εγγλέζος,  Χρυσόπουλος  (65΄  Σαββίδης  Χ.),  Βασιουρής,  Βούλγαρης,  Παγωνίδης,  Κατσάρας,  Σαββίδης  Κ.,  Ευθυμιάδης,  Δημητρουλόπουλος,  Βελώνης  Χ.
Αετός Καταλωνίων: Κουκουστρίκας,  Γαλάνης  (53΄  Κότσι),  Κουτσιαρής  (65΄  Δούλαλας),  Βανάσας,  Νταμπαλάκης,  Ιωάννου,  Πάγια  (53΄  Μούστα),  Γούτσιος,  Λάζος  Δ.  (74΄  Σκούφας),  Ζαζόπουλος,  Πότσι.