Η Α.Ε. Καρίτσας αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Εθνικό Κατερίνης, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’  Ε.Π.Σ. Πιερίας.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου, παρουσιάστηκε λίγο κουρασμένη από τα συνεχή παιχνίδια και έμεινε στο 1-1, με το αξιόμαχο σύνολο του Γιάννη Κωνσταντινίδη.

Στο 1ο ημίχρονο, η Καρίτσα, παρά την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, βρέθηκε πίσω στο σκορ, από μια στημένη φάση και κερδισμένες κόντρες των παικτών του Εθνικού. Στη συνέχεια, πίεσε για την ισοφάριση και έχασε αρκετές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι στο 45ο λεπτό.

Στο 2ο ημίχρονο, η πίεση έγινε ασφυκτική και η ομάδα ισοφάρισε στο 70ο λεπτό με το Μακράκη. Παρά τις συνεχείς καθυστερήσεις και τους προφασιζόμενους τραυματισμούς των παικτών της γηπεδούχου ομάδας, χάθηκαν πολλές ευκαιρίες για το 1-2, με κορυφαία το δοκάρι του Κυρτέγου, στο 80ο λεπτό.

«Το τελικό 1-1 στέρησε 2 βαθμούς από την ομάδα μας, που εξακολουθεί, ωστόσο, να παραμένει πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα και εκεί θα παραμείνει ως το τέλος της χρονιάς, κατακτώντας την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Η ομάδα μας αγωνίστηκε με τους: Παπατολίκα, Δημητρίου, Σαμανίδη, Δαλαμήτρα, Τροίρη, Κωτσιόπουλο, Μακράκη, Οικονόμου, Κυρτέγο, Κυπαρίσση και Μπενίσκο . Αγωνίστηκαν ακόμη οι: Τσιώμης, Δημητρουλόπουλος και Μαυρίδης.

Η Διοίκηση της Α.Ε Καρίτσας εύχεται στον Εθνικό Κατερίνης καλή πορεία στη συνέχεια του Πρωταθλήματος» αναφέρει η ανακοίνωση της ομάδας.

Σήμερα η Α.Ε. Καρίτσας  Β’ αντιμετωπίζει εντός έδρας την Ελπίδα Ανδρομάχης και το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο γήπεδο της Ανδρομάχης.