ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!

Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (ΚateriniSport.gr)

Xωρίς «αέρα» πρωταθλητή ο ΓΑΣ Σβορώνου «έπνιξε» το τσακάλι της Αναγέννησης στον Κολινδρό (1-0) και παρέμεινε οκτώ βαθμούς μπροστά από τον Βατανιακό, μετά και την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Οι φιλοξενούμενοι, του Γιάννη Βαρβούτη, κατόρθωσαν να προηγηθούν στο δεκάλεπτο με κεφαλιά του Δελαβερίδη, από κόρνερ του Κυρτέγου, στην πρώτη ουσιαστικά τελική προσπάθεια στην εστία. Οι γηπεδούχοι, του Ηλία Μποταϊτη, μπορεί να μην απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Σβορώνου, παρουσιάστηκαν, όμως, ανταγωνιστικοί και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή διεκδίκησαν, έστω και με ατομικές ενέργειες και μακρινά σουτ ορισμένες φορές, την ισοφάριση. Ο Σβορώνος είχε την καλύτερη στιγμή του στο δεύτερο ημίχρονο, με σουτ του Καραμανώλα, από ασίστ του Κυρτέγου, που είχε ως κατάληξη την απόκρουση του τερματοφύλακα Τόλιου, ενώ ο Κολινδρός δύο φορές πλησίασε στην ισοφάριση με σουτ και κεφαλιά αντίστοιχα από κοντινή απόσταση, με τον Παπατολίκα να μπλοκάρει την μπάλα σε ισάριθμες περιπτώσεις.
Ηighlights: η επίμαχη φάση με πρωταγωνιστές τους Δημητρουλόπουλο (κίτρινη κάρτα) και τον «πρώην» Αποστολίδη, -που λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ με κεφαλιά προ του τερματοφύλακα Παπατολίκα-, με τους γηπεδούχους να ζητούν την αποβολή με κόκκινη κάρτα του ποδοσφαιριστή του Σβορώνου στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 0-0 και η ολιγόλεπτη διακοπή που ακολούθησε, η οποία δεν ήταν η μόνη, είναι η αλήθεια…
οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών και των φιλάθλων του Σβορώνου, «κοίτα τι έκανε ο Ματζουράκης τώρα…», για τη συνολική διαιτητική διαχείριση, «έριξε δέκα φορές την μπάλα μέσα ο Μποταϊτης» και τις αποφάσεις στον πειθαρχικό έλεγχο, «έχει καθαρίσει για σένα, δέκα πλυντήρια έβαλε…», που εκφράστηκαν, με έντονο τρόπο και μετά το τέλος του αγώνα
οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων στην κερκίδα του γηπέδου του χιονισμένου περιμετρικά Κολινδρού.
Μan of the match: Δελαβερίδης (1 γκολ) και Χατζηθεοδωρίδης ξεχώρισαν από τους νικητές και δικαιούνται τον τίτλο, σε μια ομαδική εμφάνιση χαμηλών πτήσεων για τους πρωτοπόρους.
Υellow card: «τώρα πέστε κάτω…»
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.

Επικοινωνία: [email protected]