Ο Ορφέας Κατερίνης επικράτησε με 17-27 των Ελπίδων Αμύνταιου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αμύνταιου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τον Ορφέα Κατερίνης, ο οποίο κράτησε για περισσότερα από δέκα λεπτά το μηδέν στην άμυνα, γεγονός που του έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθεί με 0-5 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια οι Ελπίδες Αμύνταιου ισορρόπησαν το παιχνίδι και η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 6-11.

Η αμφίρροπη εικόνα παρέμεινε και στα πρώτα είκοσι λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Ορφέας Κατερίνης να διατηρεί το προβάδισμά του (13-19), ενώ στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτριες του Ορφέα διεύρυναν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στην πρώτη νίκη της σεζόν με το τελικό 17-27.

Δυστυχώς, η νίκη του Ορφέα Κατερίνης επισκιάστηκε από τον τραυματισμό της Αλεξάνδρας Χύκο, οι οποία θα παραμείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για περίπου έξι εβδομάδες.

Διαιτητές: Μαυρίδης – Αναστασίου.

Δίλεπτα: 2-2.
Πέναλτι 1/1 – 3/3.

Πεντάλεπτα: 0-4, 0-5, 3-6, 4-7, 5-8, 6-11 (ημ.), 8-11, 11-14, 12-17, 13-19, 14-23, 17-27.

ΑΠΣ Ελπίδες Αμύνταιου (Βακάλης): Αντωνιάδου, Ιωάννου, Ηλιάδου 1, Αντζή, Frpoku 2, Μίτις 4, Μπουικλή 1, Ρωμανίδου 4, Κουγιώνη, Καλογήρου 5, Παρασκευοπούλου, Μπάλλιου, Ζάμκου.

ΓΑΑΣ Ορφέας Κατερίνης: Ασαρίδου, Κουτσιμάνη, Στρογυλλού, Hyko 3, Κούρτη 4, Κακάνη 12, Γεωργιάδου 2, Μητσάλα 5, Κιρτάτζε Σ. 5, Φρέσα, Κιρτάτζε Μ.