Με ολική ανατροπή, στο 2ο ημίχρονο, η Α.Ε. Καρίτσας επικράτησε εκτός έδρας, με 2-1 του ΓΑΣ Σβορώνου, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Α΄ Ε.Π.Σ. Πιερίας, ξεκινώντας με το δεξί τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2019.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου μπήκε δυνατά στο γήπεδο και παρόλο που έχασε πολλές ευκαιρίες με το Δημητρουλόπουλο, τον Κυρτέγο και τον Κυπαρίσση, δεν μπόρεσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη αμυντική διάταξη των γηπεδούχων. Αντιθέτως, κόντρα στη ροή του αγώνα, σε μια στημένη φάση, ο Τριανταφύλλου, στο 19ο λεπτό, πέτυχε το 1-0. Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί φάσεις, χωρίς να καταφέρει να ισοφαρίσει.

Στο 2ο ημίχρονο, η ομάδα της Καρίτσας έμεινε με 10 παίκτες, στο 50ο λεπτό, μετά από πολλή αυστηρή 2η κίτρινη κάρτα, που έδειξε ο διαιτητής, κος Ευθυμιάδης, στον ποδοσφαιριστή Δημητρίου, για φάουλ που καταλόγισε κοντά στο κέντρο του γηπέδου. Η απόφαση αυτή πείσμωσε περισσότερο τους παίκτες της Α.Ε. Καρίτσας και η πίεση έγινε πιο ασφυκτική.

Στο 65ο λεπτό, η Α.Ε. Καρίτσας κέρδισε πέναλτι, όταν μετά από ωραίο πλασέ του Κωτσιόπουλου, ο Τσαγκαράκης αποσόβησε το γκολ με το χέρι, αφού είχε εξουδετερωθεί και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Στη φάση αυτή, ο Κυρτέγος έγραψε το 1-1, ενώ αποβλήθηκε ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων.

Από κει και πέρα ήταν θέμα χρόνου το 1-2, το οποίο επιτεύχθηκε στο 78ο λεπτό, όταν ο Κυρτέγος έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Μπενίσκο, ο οποίος με άπιαστο σουτ, έκανε το 1-2 για την ομάδα μας.

Στα εναπομείναντα λεπτά, δεν άλλαξε κάτι στη ροή και το σκορ της αναμέτρησης, με το τελικό αποτέλεσμα να διατηρεί την Α.Ε. Καρίτσας στο +5 από την Ακαδημία Πλαταμώνα.

Η Α.Ε. Καρίτσας αγωνίστηκε με τους: Παπατολίκα, Δημητρίου, Λαγδάρη, Δαλαμήτρα, Τροίρη, Κωτσιόπουλο, Δημητρουλόπουλο, Μακράκη, Οικονόμου, Κυρτέγο, Κυπαρίσση . Αγωνίστηκαν ακόμη οι: Μπενίσκος, Σαμανίδης, Μητράκας και Κούμουλα.

«Η Διοίκηση της Α.Ε. Καρίτσας εκφράζει τη διαμαρτυρία της για σημερινή διαιτησία του κ. Ευθυμιάδη, όσον αφορά την άσκηση του πειθαρχικού ελέγχου.

Η Διοίκηση της Α.Ε. Καρίτσας ευχαριστεί την επίσημη Διοίκηση του ΓΑΣ Σβορώνου για την ανταπόδοση της φιλοξενίας του 1ου γύρου, με μοναδική παραφωνία την αναίτια και απαράδεκτη επίθεση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε ανθρώπους της ομάδας μας, μετά το τέλος της αναμέτρησης» επισημαίνεται στην ανακοίνωση της ομάδας.