Νικηφόρα πέρασε από το ”Ι. Καλλιανίδης” η Ακαδημία Βατανιακός 1978 καθώς επικράτησε με το εντυπωσιακό 5-0 επί της Κατερίνη FC στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play off της Γ’  κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Η ομάδα του Γιώργου Χουτουρίδη, με τη νίκη έφτασε τους 63 βαθμούς και διατηρήθηκε σταθερά στην 2η θέση της βαθμολογίας, παίρνοντας παράλληλα και την άνοδο στην επόμενη κατηγορία, ενώ από την άλλη μεριά η Κατερίνη FC με 34 πόντους παρέμεινε 6η στην κατάταξη.
Η Ακαδημία Βατανιακός, σαφώς ανώτερη σε όλες τις γραμμές, άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό.
 Συγκεκριμένα ο Σωτήρης Δημητρίου με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μάρρα
για το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Είχε προηγηθεί σουτ από τον Μυρτολλάρι εντός περιοχής όπου η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, πριν καταλήξει στον σκόρερ.
Στην επανάληψη οι Βατανιώτες ανέβασαν στροφές και πέτυχαν ακόμη τέσσερα τέρματα.
Στο 57′  ύστερα από την σέντρα του Δημητρίου από θέση δεξιά, ο Αποστολίδης μέσα από την περιοχή με πλασέ έγραψε το 0-2.
Στο 61′  ο Πίργου με σουτ διεύρυνε το σκορ σε 0-3, έπειτα από την ασιστ του Δημητρίου.
Στο 77′  από το γέμισμα του Δημητρίου, ο Αποστολίδης με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 0-4.
Στο 78′  ο Γιώργος Αποστολίδης με κοντινή προβολή πέτυχε χατ τρικ και διαμόρφωσε το τελικό 0-5.
Τον αγώνα διαιτήτευσε η κα.  Δήμητρα Τσικλητάρη με βοηθούς τους κ.κ.  Αλέξανδρο Κουκουβίτη και Βασίλη Λέφα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Κατερίνη FC : Μάρρα (70′  Καπνίτσης),  Παναγιωτίδης (51′  Ζαμαντζάς),  Καζαντζίδης,  Αδαμίδης,  Μπούσιος (51′  Κουκουνάρας),  Εμαξηζίδης,  Ανθίτσας,  Εμμανουηλίδης (40′  λ.τ.  Σιγανός),  Ουσταμπασίδης,  Βελισσαρίδης (70′  Μαρένας),  Φωτόπουλος.

Ακαδημία Βατανιακός 1978 : Μαυρόπουλος,  Χατζηιωαννίδης,  Κυρμανίδης (65′  Θεοδωρίδης),  Χαντζαρίδης,  Παλέγδας,  Μυρτολλάρι (80′  Μπινέλας),  Πίργου,  Ανανιάδης,  Φωτιάδης (73′  Λάμο),  Δημητρίου,  Αποστολίδης (80′  Β. Παπαδόπουλος).