Ευρεία νίκη με σκορ 6-1 πανηγύρισε στην αρένα του ο Ταύρος Ελάφου επί της ΑΕ Περίστασης Β΄, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Οι ”Bulls” της Ελάφου, διατηρώντας το απόλυτο των νικών, οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος με 12 βαθμούς, μαζί με τον ισόβαθμο Κεραυνό Μακρυγιάλου.

Η ΑΕ Περίστασης Β΄με την ήττα υποχώρησε στην 8η θέση του πίνακα έχοντας 6 βαθμούς.

Το σκορ για τον Ταύρο άνοιξε ο Κοσμίδης σε προσπάθειά του και σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής μόλις στο 5ο λεπτό 1-0.

Στο 23΄ από την πάσα του Βελώνη, ο Τριγωντζής με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 52΄ ο Βαρμάζης με συρτό σουτ από το όριο της περιοχής μείωσε το σκορ σε 2-1.

Στο 54΄ ο Τριγωντζής εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Σταθακόπουλος με κεφαλιά ”έγραψε” το 3-1.

Στο 63΄ μετά την επιθετική προσπάθεια των παικτών του Ταύρου και πάσα του Βελώνη, ο Τριγωντζής με πλασέ διεύρυνε το σκορ σε 4-1, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό τέρμα στον αγώνα.

Στο 74΄ από το φάουλ γέμισμα του Παπαγιαννόπουλου, ο Βελώνης με κεφαλιά εντός περιοχής αύξησε το σκορ σε 5-1.

Στο 76΄ από την ασίστ του Κοσμίδη, ο ταλαντούχος Χρ. Μποστανίτης με δυνατό διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 6-1.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Κρομμύδας με βοηθούς τους κ.κ. Χατζηγιάννη, Μ. Ραντάνι.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ταύρος Ελάφου (Νίκος Ραπτόπουλος): Τσιλίκωφ, Γράψας (70΄ Τσιγκαρόπουλος), Σταθακόπουλος, Παπαγιαννόπουλος (77΄ Ίτσιος), Χρ. Μποστανίτης, Λιανός, Ζαμαντζάς, Γκουτζιάνας, Τριγωντζής, Κοσμίδης, Βελώνης.

ΑΕ Περίστασης Β΄ (Παναγιώτης Καλαμαράς): Κούμπουλα, Νιάκας, Τσεντεκίδης, Ανανιάδης, Κολαξίδης, Βαρμάζης (77΄ Μανώλης), Παμπούρης (39΄ Λιόλιος), Αντωνιάδης (68΄ Γκόλιας), Μπιζιώτας, Τσαουσίδης (77΄ Σερεμετίδης), Κάλτσο.

Πριν την έναρξη του αγώνα πραγματοποιήθηκε ο αγιασμός του Ταύρου Ελάφου για τη νέα σεζόν, ενώ τελέστηκε τρισάγιο στη μνήμη του αδικοχαμένου Αλέξανδρου Γεωργαντά, άλλοτε ποδοσφαιριστή του Ταύρου και αθλητή Motocross.