Νικηφόρα πέρασε από τον Κάτω Αγιάννη η Ελπίς Ανδρομάχης καθώς επιβλήθηκε του τοπικού Πιερικού Αστήρ με σκορ 3-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Η Ελπίς, του Μανώλη Μπατσαρά, επικράτησε δίκαια (ημίχρονο 0-2) και σφράγισε το τρίποντο λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα, ανεβαίνοντας εν τέλει στην 7η θέση του πίνακα με 9 βαθμούς, όσους έχει και ο Απόλλων Ράχης με την Κατερίνη FC.

Ο Πιερικός Αστήρ, του Λεωνίδα Ζανέτα, προσπάθησε για κάτι καλό, όμως με την ήττα υποχώρησε στην 11η θέση της κατάταξης έχοντας 3 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ 0-1 με φαλτσαριστό σουτ του Ζώβληκα έξω από την περιοχή στο 35ο λεπτό.

Στο 36΄ ο Παπαζήσης νικήθηκε σε τετ α τετ από τον τερματοφύλακα του Πιερικού Αστήρ, Κωνσταντινίδη.

Στο 37΄ από πάσα του Κουκάρα, το πλασέ του Ταφραλή από θέση βολής πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι άουτ.

Στο 40΄ έπειτα από την εντυπωσιακή προσπάθεια του Κ. Παπαδόπουλου από τη δεξιά πτέρυγα, ο Ζιάκας με πλασέ έγραψε το 0-2.

Στο 62΄ σε γύρισμα της μπάλας από τον Ζιάκα και θέση δεξιά, ο Ταφραλής σε εν κινήσει κοντινό πλασέ αστόχησε.

Στο 86΄ ο Ζώβληκας με διαγώνιο σουτ από αριστερά και εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό σκορ 0-3, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό τέρμα στον αγώνα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Ατματζίδης με βοηθούς τους κ.κ. Ντασιόπουλο, Στ. Χαλκίδη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Πιερικός Αστήρ Κάτω Αγιάννη: Κωνσταντινίδης, Αχ. Κόλτσης (46΄ Αθ. Κόλτσης), Ναργιάννης, Αδαμίδης, Ι. Ζανέτας (48΄ Καββαθέας), Ν. Λαζαρίδης (69΄ Αμανατίδης), Στεφανίδης (69΄ Ε. Παπαδόπουλος), Χαρεϊσβίλι, Σταγκίδης (87΄ Δ. Λαζαρίδης), Ζάχος, Γελαστόπουλος.

Ελπίς Ανδρομάχης: Μπαμπαΐτης, Παπαζήσης (89΄ Ερμ. Λάμο), Φωτόπουλος (67΄ Κουϊμτζίδης), Γεωργιάδης, Κουκάρας, Κελέρογλου, Κ. Παπαδόπουλος, Ζώβληκας, Ταφραλής (80΄ Καραδήμος), Μπούσιος (80΄ Κυπαρίσσης), Ζιάκας (67΄ Γαβρίδης)