Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Aήττητη έφυγε η ΑΕ Καρίτσας από την Κατερίνη, μετά το ισόπαλο (0-0) με τον Πιερικό, σ’ ένα «ροκ ντέρμπι» γειτόνων, για τη 19η αγωνιστική του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής κατηγορίας -διευρύνοντας το σερί των δύο τελευταίων χρόνων σε πρωτάθλημα και κύπελλο-, με τον απόηχο, πάντως, του παιχνιδιού να συνεχίζεται και μετά τη λήξη του, δικαιώνοντας τον χαρακτηρισμό και  παρά τις διαφορετικές βαθμολογικές βλέψεις των δύο ομάδων για τη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι, του Σάκη Παπαβασιλείου, είχαν τον πρώτο ρόλο στην αναμέτρηση, από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι, του Απόστολου Στύλου, ήταν άριστα στημένοι αμυντικά και δεν επέτρεψαν, παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις, τη δημιουργία τελικών και ευκαιριών στην εστία του Ράντου.

Η επίμαχη φάση του πρώτου ημιχρόνου, με πρωταγωνιστές τους Δημητρίου (ΑΕ Καρίτσας) και Σαχινίδη (Πιερικός), στη μεγάλη περιοχή των κιτρινόμαυρων, αποτέλεσε σημείο έντονης αντιπαράθεσης και διαμαρτυριών, με τους γηπεδούχους να ζητάνε επίμονα πέναλτι και τον διαιτητή, με τη σύμφωνη γνώμη του βοηθού του, να υποδεικνύει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Οι λίγες επιθετικές στιγμές του Πιερικού, στο πρώτο ημίχρονο, με κύριους εκφραστές τους Χαρτσιά, Μπενίσκο, Μηλιώτη και Μακρή, «προσέκρουσαν» στον τερματοφύλακα Ράντο, των κιτρινόμαυρων, με το σκηνικό να παραμένει αναλλοίωτο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κριεμάντι να χάνει την πιο κλασική ευκαιρία του παιχνιδιού, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, μετά από ατομική ενέργεια του Παπαδόπουλου και πάσα του Μπενίσκου.

Η Καρίτσα, παρέμεινε σταθερά προσηλωμένη στο τακτικό της πλάνο, χωρίς να καταφέρει να βγάλει αντεπιθέσεις και να φανεί απειλητική, ενώ ο Πιερικός, για δεύτερο παιχνίδι, τη φετινή χρονιά -με άλλο προπονητή, αυτή τη φορά-, δεν κερδίζει και δε σκοράρει απέναντί της.

Η διαφορά του Πιερικού, μετά τη λευκή ισοπαλία με την ΑΕ Καρίτσας, έχει μειωθεί στους έξι βαθμούς, ενώ η Καρίτσα, έχασε κι άλλο την επαφή της με την επιδιωκόμενη δεύτερη θέση, από την οποία απέχει πλέον εννιά βαθμούς.

Highlights:

η πιο μαζική, εντός έδρας, παρουσία των φιλάθλων του Πιερικού στη φετινό πρωτάθλημα, καταγράφεται στο συγκεκριμένο παιχνίδι, με τον αριθμό τους να προσεγγίζει τους χίλιους, με διακριτική παρουσία και φιλάθλων της Καρίτσας,

οι επίμαχες φάσεις του αγώνα, με την κάμερα ν’ αποτυπώνει και σε διπλό stop  καρέ την πιο χαρακτηριστική φάση, αυτή του «πέναλτι» για το οποίο διαμαρτύρεται ο Πιερικός καθώς και τις αντιδράσεις των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων,

η «επιστροφή» του Απόστολου Στύλου, ως προπονητή της Καρίτσας, μετά τη λύση της συνεργασίας του με τον Πιερικό -μετά την ήττα με 1-0, στο αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου-, που είχε αναλάβει από την αρχή του καλοκαιριού και της προετοιμασίας,

η αξιέπαινη «ποδοσφαιρική» πρωτοβουλία της διοίκησης του Πιερικού, λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού, με όλους τους ποδοσφαιριστές της ομάδας να «σουτάρουν» μπάλες στην εξέδρα, για μικρούς και μεγάλους τυχερούς «τερματοφύλακες» , την ίδια στιγμή που ασπρόμαυρα μπαλόνια αφήνονταν στον αέρα, από τα χέρια των μικρών ποδοσφαιριστών των ακαδημιών της ομάδας,

οι έντονες «οπαδικές» στιγμές από την πλευρά των φανατικών του Πιερικού, με συνθήματα και αποδοκιμασίες για την αντίπαλη ομάδα, χωρίς να μένουν «εκτός κάδρου» οι επικεφαλής της διοικητικής ηγεσίας των κιτρινόμαυρων,

οι διαμαρτυρίες των φιλάθλων, με αφορμή περιπτώσεις επίμαχων φάσεων και πειθαρχικού ελέγχου, με την αιώνια, ανά την υφήλιο, κόντρα για «πρωτεύουσες» και «χωριά», ν’ αποτελεί σήμα κατατεθέν,

οι στιχομυθίες, οι διαπληκτισμοί και οι προσωπικές μονομαχίες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων,

οι ατάκες των φιλάθλων για «γλωσσόφιλα», «πνεύματα», «θέατρο», «σούργελα» και άλλα ευφάνταστα και μη -με τις «Σέρρες», τόπο προέλευσης της διαιτητικής τριπλέτας, να έχουν τη «γαλλόφωνη» τιμητική τους-,

οι «πρώην» ποδοσφαιριστές, που έχουν αγωνιστεί στο παρελθόν και στις δύο ομάδες, που δεν έδειξαν, πάντως, να επηρεάζονται από το «ειδικών συνθηκών» παιχνίδι,

οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα της ΑΕ Καρίτσας, Ράντου, με την αντίστοιχη σε εκτέλεση κόρνερ του Χαρτσιά, στο πρώτο ημίχρονο, ν’ αποδεικνύεται καθοριστική και να συνιστά απόκρουση υψηλού βαθμού δυσκολίας και δεξιοτήτων,

Man of the match: Ράντος, από την ΑΕ Καρίτσας, για τις αποκρούσεις και την εν γένει απόδοσή του, εντός κι εκτός εστίας και  Νίκιτς, από τον Πιερικό, για τη συνολική εμφάνιση και τις πρωτοβουλίες του, που τείνουν να του προσδώσουν ηγετικά χαρακτηριστικά, στο παιχνίδι της ομάδας του, δικαιούνται τον τίτλο,

Υellow card: η ανάγκη για μεγαλύτερη ταύτιση των ομάδων με τις τοπικές κοινωνίες από τις οποίες προέρχονται, με κύρια έκφραση την παρουσία στο γήπεδο αλλά και έξω απ’ αυτό, είναι επιτακτική και οφείλει να προβληματίσει άμεσα τους ιθύνοντες των ομάδων, με ορίζοντα όχι μόνο την επόμενη αγωνιστική χρονιά.