ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!

Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterini Sport)
Στο παρατσάκ δεν πέτυχε ολική ανατροπή ο Γεωργάκης Ολύμπιος Λόφου κι έμεινε τελικά στο 1-1, με αντίπαλο τον Αιγινιακό στην έδρα του, ισοφαρίζοντας στη λήξη του παιχνιδιού και «σκοράροντας» με το… «χέρι» του Θεού στις καθυστερήσεις.
Η τελευταία επίμαχη φάση θύμισε Κομίνη-Ποντίκη στο αλησμόνητο ΠΑΟΚ-ΑΕΚ, με διαφορετική προσέγγιση διαιτητή-βοηθού και σκηνές ροκ στο… encore, σε ένα ακόμη συναρπαστικό παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Οι φιλοξενούμενοι, του Γιώργου Ντάμτσιου, είχαν την ατυχία του… Λιτοχώρου, που μας ανάγκασε να αλλάξουμε ρώτα και να επιστρέψουμε «πετώντας» στον Λόφο (σ.σ. δε θα ήταν άσχημη ιδέα ένας… εθελοντής επαγγελματίας σοφέρ, by the way), χάνοντας, δυστυχώς, την οπτικοακουστική καταγραφή της πρώτης επίμαχης φάσης-πέναλτι υπέρ του Αιγινιακού στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, οι τελευταίοι κινδύνεψαν να χάσουν κιόλας το παιχνίδι στο τέλος, σε μια repetition της… Ανδρομάχης, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν στο σκορ με 1-0 με τον Φιρινίδη, μετά από διπλή κόντρα και μπόλικη δόση τύχης, στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου.
Η αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Eυαγγελόπουλου [σ.σ. του «Πέλκα», δηλαδή, στο «Γκολ της χρονιάς Νο11 στο Ερασιτεχνικό (Πιερίας)] στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (από «χέρι» του Μπουντάνι σε μακρινό σουτ του Πανώλη, που αμφισβητήθηκε, πάντως, από τους φιλοξενούμενους -«μ@@@, θα μας τρελάνεις τώρα;»-), που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαγκίδη, έβαλε φωτιά στο πέταλο του Λόφου. Αυτό λίγο έλειψε να… ανατιναχθεί με το «γκολ-ολική ανατροπή» του Μπακούρα του Λόφου, προσωρινά τουλάχιστον, μέχρι να ακυρωθεί με υπόδειξη του διαιτητή -την ίδια στιγμή που ο βοηθός έτρεχε προς τη σέντρα-, σφυρίζοντας παράλληλα και το τέλος της αναμέτρησης.
Ηighlights:
τα δραματικά τελευταία λεπτά, το… lead in των φιλάθλων στην κερκίδα, μετά την ακύρωση του γκολ του Λόφου, οι σφοδρές λεκτικές αντιπαραθέσεις στο κόκκινο, οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών, του προπονητή (Βασίλη Τσιμπούκα), των φιλάθλων του Λόφου και των… περιχώρων για την επίμαχη φάση του γκολ καθώς και των ανθρώπων του Αιγινιακού για την αντίστοιχη επίμαχη φάση του πέναλτι , μετά τη λήξη στον διαιτητή, «διαιτητή, Β’ εθνική είπαμε ήσουνα…», οι προκλήσεις, οι διαφωνίες και οι αντιθέσεις στο… τρίτο ημίχρονο, με φόντο τα… play off ανόδου, η επίμαχη φάση offside σε βάρος του Αιγινιακού, «αλ@@@ράδες, από πίσω φεύγει…».
Οι ευκαιρίες του Λόφου στο δεύτερο ημίχρονο,
οι… εναγκαλισμοί Δασκαλάρα (Λόφος)-Μιχαηλίδη (Αιγινιακός), λίγο πριν την εκτέλεση ενός κόρνερ.
Man of the match: όταν σκοράρεις το «Γκολ της χρονιάς» (Νο11) στο Ερασιτεχνικό (Πιερίας), με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγα δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη, με το σκορ στο 1-0 σε βάρος σου, τότε αυτόματα δικαιούσαι τον τίτλο του πολυτιμότερου, με το σύνολο, πάντως, των συμπαικτών του, που αγωνίστηκαν, να έχουν ισότιμο μερίδιο στην κατάκτηση της ισοπαλίας και στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι τέλους.
Yellow card: Λιτόχωρο-Λόφος ένα… τσιγάρο δρόμος! (σ.σ. όχι δεν καπνίζουμε… ακόμα τουλάχιστον…)
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.

Επικοινωνία: [email protected]