Καταιγιστικός ο Απόλλων Ράχης συνέτριψε με 6-2 την Κατερίνη Π.Σ. στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των play off  της Γ’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας και διατηρήθηκε πρωτοπόρος στον βαθμολογικό πίνακα φτάνοντας τους 62 βαθμούς.
Η ομάδα της Ράχης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κλειδώνοντας τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι 5-1 δίκαια, καθώς ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της και πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, ενώ σκόραρε και στην επανάληψη, κατεβάζοντας όμως στροφές.
Οι νεαροί ποδοσφαιριστές της Κατερίνη Π.Σ. που άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον, δεν μπόρεσαν να βρουν τον ρυθμό τους και φυσιολογικά γνώρισαν την ήττα παραμένοντας στην 6η θέση της κατάταξης με 34 βαθμούς.
Φάσεις και γκολ
Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Κατσαντώνης έκανε το γέμισμα λίγο κάτω από τον χώρο του κέντρου και θέση δεξιά προς την μεγάλη περιοχή εκεί όπου πετάχτηκε ο Π. Καρακούσης και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καπνίτση 1-0.
Στο 4′  απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ι.Ν. Κατή, η μπάλα ”έγλειψε” το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.
Στο 5′  κόρνερ του Π. Καρακούση, πλασέ στο δεύτερο δοκάρι από τον Ι.Ν. Κατή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ.
Στο 9′  σέντρα σουτ του Ι.Ν. Κατή με πολλά φάλτσα από δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.
Στο 11′  ο Π. Καρακούσης εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ολιγωρία της Κατερίνη Π.Σ. πλασάροντας εύστοχα από κοντά για το 2-0.
Στο 16′  ο Η. Μπουρονίκος έγραψε το 3-0 με κεφαλιά, ύστερα από το κόρνερ του Π. Καρακούση.
Στο 25′  ο Χ. Βελέντζας έκανε τη σέντρα από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Π. Καρακούση, η μπάλα λίγο άουτ.
Στο 27′  ο Κατσαντώνης σε ατομική του προσπάθεια και διαγώνιο δυνατό σουτ από αριστερά διεύρυνε το σκορ 4-0.
Στο 33′  ο Στύλος μείωσε σε 4-1 με ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή.
Στο 41′  έπειτα από το κόρνερ του Ι.Ν. Κατή, ο Ηλίας Μπουρονίκος με φανταστικό γυριστό ανάποδο σουτ (ψαλιδάκι) από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 5-1, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
Στο 51′  δεύτερο προσωπικό τέρμα και για τον Πασχάλη Στύλο ο οποίος με συρτό διαγώνιο σουτ πλασέ μείωσε σε 5-2.
Στο 67′  ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας Πέτρος Καρακούσης πέτυχε χατ τρικ καθώς ευστόχησε σε πλασέ του και διαμόρφωσε το τελικό 6-2.
Εύκολο έργο είχε η διαιτησία του κ. Κώστα Βρούζου, με βοηθούς του τους κ.κ.  Ευθύμη Σκούμπα και Βασίλη Λέφα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Απόλλων Ράχης: Α. Καρακούσης,  Χ. Βελέντζας,  Κ. Κατσαμάγκας (69′  Κούρτης),  Ν. Στεφανίδης,  Θ. Τριανταφύλλου,  Μπουρονίκος,  Κατσαντώνης (69′  Γ. Βελέντζας),  Αβριωνίδης (17′  λ.τ.  Βαϊτσόπουλος),  Χ. Κατσαμάγκας,  Π. Καρακούσης (77′  Ι.Ε. Κατής),  Ι.Ν. Κατής (77′  Θεοδώρου).

Κατερίνη Π.Σ.: Καπνίτσης,  Καζαντζίδης,  Φωτόπουλος (68′  Κουκουνάρας),  Αδαμίδης (68′  Σιγανός),  Κ. Στεφανίδης (85′  Μαρένας),  Εμεξηζίδης,  Ουσταμπασίδης,  Εμμανουηλίδης (85′  Καναράς),  Στύλος (85′  Παπαζήσης),  Βελισσαρίδης,  Ανθίτσας.