Συγκλονιστική εξέλιξη είχε η εξ αναβολής αναμέτρηση στο Α΄ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης καθώς ο Πιερικός με γκολ στις καθυστερήσεις αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Ολυμπιακό Βόλου, με τους γηπεδούχους πλέον να μην ορίζουν  αυτοί την υπόθεση παραμονής τους στην Super League 2 και την ομάδα της Μαγνησίας τελικά να υποβιβάζεται.
Οι Βολιώτες, προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, ωστόσο ο Σάκης Κανούλας απάντησε με δύο δικά του τέρματα και κράτησε ζωντανό τον Πιερικό στην κούρσα της σωτηρίας, με συνδυασμό βέβαια αποτελεσμάτων στις δύο τελευταίες αγωνιστικές (η ομάδα της Πιερίας έχει ένα αγώνα, εντός με Αναγέννηση Καρδίτσας) την Τετάρτη του Πάσχα και το ρεπό του.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα, μακριά από τον καλό τους εαυτό και χωρίς πάθος, έδωσαν το δικαίωμα στον Ολυμπιακό Βόλου που ήταν πιο απειλητικός, να προηγηθεί με γκολ του Σιαφά με σουτ από το ύψος του πέναλτι στο 32ο λεπτό, ύστερα από τη σέντρα του Μαρκοπουλιώτη από τη δεξιά πτέρυγα, ενώ πριν την επίτευξη του τέρματος απώλεσαν και άλλες ευκαιρίες με κυριότερη το σουτ του Βερνάρδου λίγο μέσα από την περιοχή και αριστερά που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γαλάνη.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν γρήγορα σε 1-1 με γκολ του Κανούλα στο 56ο λεπτό. Ο Β. Παπαδόπουλος έκανε τη σέντρα από δεξιά, κεφαλιά του Παντελιάδη πάνω στον τερματοφύλακα του Βόλου και ο Κανούλας που ακολούθησε τη φάση με το γόνατο την προώθησε στα δίχτυα του Ξενοδόχωβ.
Στη συνέχεια ο Βόλος παίζοντας έξυπνα πήρε εκ νέου το προβάδισμα του σκορ με τέρμα του Κότος με σουτ μέσα από την περιοχή στο 72΄.
Η ομάδα όμως της Πιερίας μίλησε στο τέλος και με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κανούλα από κοντινή απόσταση στο 90+2΄ διαμορφώθηκε το τελικό 2-2.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Βουρνέλης (ΕΠΣ Μακεδονίας) με βοηθούς τους κ.κ. Νίκζα και Μάνο (ΕΠΣ Λάρισας) και 4ο τον κ. Τακίδη (ΕΠΣ Κιλκίς).
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πιερικός (Γιώργος Βαζάκας): Γαλάνης,  Μηλιώτης  (67΄ λ.τ.  Χαντζάρας),  Χαρτσιάς,  Παντελιάδης,  Κουκόλης,  Τόσκας  (63′  Σουντάρ),  Κριμιτζάς  (82΄ Μπουολί),  Ζαφειράκης  (82΄  Φωκαΐδης),  Ντίνας  (63΄ Εμπουλέ),  Β. Παπαδόπουλος,  Κανούλας.

Ολυμπιακός Βόλου (Τίμος Καβακάς): Ξενοδόχωβ,  Παπακώστας,  Μαρκοπουλιώτης,  Φιλλίποβιτς  (73΄ Γκοργκαλατζίδης),  Στάμου,  Κόλα,  Μόνγκα,  Κουντουριώτης  (62΄ Ξύδας),  Σιαφά,  Κότος  (84΄ Ντιαμπύ),  Βερνάρδος.