Ο Αετός Καταλωνίων νίκησε μέσα στην Ανδρομάχη την τοπική Ελπίδα με σκορ 2-1,  στο πλαίσιο της 1ης φάσης του κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας και προκρίθηκε πανηγυρικά στον επόμενο γύρο.
Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό,  φάσεις και γκολ,  αλλά και δύο δοκάρια για τους φιλοξενούμενους μετά το 0-1 του ημιχρόνου.
Κομβικό σημείο της αναμέτρησης ήταν το 51ο λεπτό καθώς η Ελπίς Ανδρομάχης έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Γεωργιάδη,  σε αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω σε αντίπαλο.
Ο Αετός Καταλωνίων κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης πρόκρισης με τέρμα που επιτεύχθηκε στο 90ο λεπτό,  γλιτώνοντας την παράταση,  μιας και η γηπεδούχος ομάδα είχε ισοφαρίσει το σκορ.

Φάσεις και τα γκολ

Στο 19΄ σε γύρισμα της μπάλας από τον Βογιατζή σε θέση αριστερά,  το πλασέ στην κίνηση που έκανε ο Κουκάρας το απομάκρυνε με τα πόδια ο ταλαντούχος γκολκίπερ του Αετού,  Γκούτζας.
Στο 24΄ το πλασέ του Πάγια από πλεονεκτική θέση το απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γκιλιάβας.
Στο 36΄ ο Αετός άνοιξε το σκορ 0-1 με πλασέ του Πάγια,  έπειτα από την σέντρα του Λάζου  Δ.  από την αριστερή πτέρυγα.
Στο 38΄σε φάουλ γέμισμα του Νταμπαλάκη,  η κεφαλιά του προωθημένου Μούστα στο πίσω δοκάρι έφυγε ψηλά άουτ.
Στο 39΄σουτ πλασέ του Πάγια,  η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκιλιάβα.
Στο 45΄  το διαγώνιο σουτ του Καραδήμου το εξουδετέρωσε ο Γκούτζας.
Στο 50΄ο Λάζος  Δ.  σε προσπάθειά του και σουτ έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.
Στο 51΄ ο Πάγια ανατράπηκε από τον Γεωργιάδη έξω από την περιοχή με τον αμυντικό της Ελπίδας να δέχεται απευθείας την κόκκινη κάρτα  (ως τελευταίος παίκτης).  Το φάουλ εκτέλεσε ο ίδιος,  η μπάλα όμως βρήκε το δεξί δοκάρι της εστίας του Γκιλιάβα.
Στο 60΄ η Ελπίδα ισοφάρισε 1-1 με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κουϊμτζίδη έξω από την περιοχή.
Στο 85΄ ο Μπούσιος σούταρε από καλή θέση,  η μπάλα βρήκε σώμα αμυντικού και πέρασε κόρνερ.
Στο 90΄ ο Ιωάννου έκανε σέντρα από το ύψος του κόρνερ και ο Βανάσας με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκιλιάβα γράφοντας το τελικό σκορ 1-2.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ.  Ασλανίδης  Γ.  με βοηθούς την κα.  Τσικλητάρη  Δ.  και τον κ.  Χατζηγιάννη.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Ελπίς Ανδρομάχης  (Μανώλης Μπατσαράς): Γκιλιάβας,  Ελευθεριάδης  (86΄  Λάμο  Ερμ.),  Φωτόπουλος  (58΄  Παπαζήσης),  Γεωργιάδης,  Κουϊμτζίδης  (66΄  λ.τ.  Ζιάκας),  Κελέρογλου,  Βογιατζής,  Μπούσιος,  Καραδήμος  (46΄  Ταφραλής),  Γαβρίδης  (46΄  Ατανάσωφ),  Κουκάρας.
Αετός Καταλωνίων  (Κώστας Κατσιαμήτας): Γκούτζας,  Λάζος  Θ.  (67΄  Κουτσιαρής),  Δούλαλας  (83΄  Κότσι),  Βανάσας,  Μούστα,  Ιωάννου,  Πάγια,  Νταμπαλάκης  (58΄  Γούτσιος),  Σκούφας  (58΄  Πότσι),  Ζαζόπουλος,  Λάζος  Δ.