ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!

Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterini Sport)

Με χρυσό «Γκολ της χρονιάς» Νο5 στο Ερασιτεχνικό (Πιερίας), «buzzer beater» όνομα και πράγμα, του Γιάννη Χατζηλαδά, η Ακαδημία Πλαταμώνα προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας στην παράταση, με αντίπαλο τον Ατρόμητο Κατερίνης (1-0).
Η ομάδα του Δημήτρη Μιχωλού υπέταξε δύσκολα τον σκληροτράχηλο Ατρόμητο Κατερίνης, στο τελευταίο λεπτό της ημίωρης παράτασης, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι (0-0), που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων των δύο ομάδων στην κερκίδα του γηπέδου της Νότιας Πιερίας.
Οι φιλοξενούμενοι -που τείνουν να χαρακτηριστούν ως μία από τις εκπλήξεις της φετινής χρονιάς στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας, με το απόλυτο των νικών σε τρία παιχνίδια-, μπήκαν αποφασιστικά στον αγώνα, διατήρησαν τον έλεγχο και την κατοχή και δημιούργησαν ευκαιρίες για να προηγηθούν, παρά την απουσία του… Ιμπραΐμοβιτς (Ανέστη Παναγιωτίδη) στην κορυφή της επίθεσης, με κύριο πρωταγωνιστή τον Στραβογιάννη.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, έγιναν πιο επιθετικοί κι απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Ταφραλή και τον νεοεισελθόντα Ταντή. Οι δύο προπονητές προέβησαν σε αλλαγές ενίσχυσης του αρχικού σχήματος των ομάδων τους και ο αγώνας, προϊόντος του χρόνου και με δεδομένο το ισόπαλο αποτέλεσμα, έγινε συναρπαστικός στην εξέλιξή του, παρά τις μετρημένες φάσεις στις δύο εστίες και οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση. Εκεί, η Ακαδημία Πλαταμώνα ανέβασε στροφές, περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους, του Στέφανου Ταβουκτσή, σε πιο παθητικό ρόλο, έχασε μοναδικές ευκαιρίες με Αρζάνα, Ταντή και Κουρτσελίδη, αλλά γλίτωσε τη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι στο τελευταίο λεπτό, χάρη στον Χατζηλαδά και το «συμβόλαιο» ξαφνικού θανάτου.
Highlights:
η συμμετοχή στον θεσμό του κυπέλλου είναι προαιρετική, οπότε οι ομάδες που συμμετέχουν ευελπιστούμε ότι το κάνουν συνειδητοποιημένα, γι’ αυτό και θα αξιολογούνται και θα κρίνονται στο γήπεδο, ανεξάρτητα από τις επιλογές που κάνουν και την ιεράρχηση των στόχων που θέτουν (σ.σ. άλλωστε, κύπελλο είναι, οι εκπλήξεις είναι καλοδεχούμενες και… προτιμητέες) oι χαμένες ευκαιρίες των δύο ομάδων από πλεονεκτική θέση, οι πανηγυρισμοί των νικητών, οι αλλαγές παικτών και οι διαφοροποιήσεις θέσεων, στη διάρκεια του παιχνιδιού, που καταδεικνύουν την προσπάθεια των προπονητών να παρέμβουν στην αγωνιστική εικόνα των ομάδων τους και στο αποτέλεσμα, η αρμονική συνύπαρξη φιλάθλων και των δύο ομάδων στην κερκίδα του γηπέδου.
Μan of the match: ο Γιάννης Χατζηλαδάς, με τη συνολική διεμβολιστική του εμφάνιση και το «Γκολ της χρονιάς» βεβαίως βεβαίως, δικαιούται επάξια τον τίτλο του πολυτιμότερου
Υellow card: στους… ανυπόμονους που είχαν προδιαγράψει από το ξεκίνημα της παράτασης ότι ο αγώνας θα οδηγηθεί στη διαδικασία των πέναλτι… (σ.σ. Είπαμε «Πρωτάθλημα σαν το Τοπικό [Πιερίας] κανένα…»
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.

Επικοινωνία: [email protected]