ΑΚΑΔΗΜΙΑ-ΛΕΠΤΟΚΑΡΥΑ 2-3

Ο Όλυμπος ¨φρέναρε¨ το τραίνο…

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στους Ν. Πόρους ανάμεσα σε δυο ομάδες που πρωταγωνίστησαν στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ερασιτεχνικής στην ΕΠΣ Πιερίας. Τελικά το καλύτερο το κρατούσε για το τέλος ο Όλυμπος Λεπτοκαρυάς. Η ομάδα του Νίκου Μανίκα κατάφερε να σπάσει την έδρα της Ακαδημίας και να της αφαιρέσει το προνόμιο που κατέκτησε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Έτσι πλέον οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε ουδέτερο γήπεδο, μέσα από ένα παιχνίδι το οποίο θα βγάλει τον σύλλογο που την επόμενη χρονιά θα αγωνίζεται στη Δ΄ Εθνική κατηγορία. Αυτό θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή αφού στο πρώτο όπως αποδείχτηκε τελικό, ο Όλυμπος Λεπτοκαρυάς νίκησε με 3-2 στην παράταση την Ακαδημία Πλαταμώνα, που φάνταζε ως το απόλυτο φαβορί για την άνοδο. Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι που διεξήχθη στο κατάμεστο γήπεδο των Ν. Πόρων οι φιλοξενούμενοι της Λεπτοκαρυάς ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 60′ με τον Σάντος. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Λαμπριανίδη στο 63′ όμως ο Βραζιλιάνος Σάντος στο 70′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Λεπτοκαρυά. Η Ακαδημία ισοφάρισε στο 81′ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Λαμπριανίδη και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Βουλγαρος Στεφάνοφ έδωσε τη νίκη στον Όλυμπο Λεπτοκαρυάς σκοράροντας στο 100′. Πλέον οι δυο ομάδες θα “λύσουν τις διαφορές τους”, οριστικά αυτή τη φορά, σε δεύτερο παιχνίδι που θα διεξαχθεί σε ουδέτερη έδρα, πιθανότατα στο Λιτόχωρο. Γενικά το επίπεδο της αναμέτρησης ικανοποίησε τους φιλάθλους που το παρακολούθησαν και με δεδομένο ότι έμειναν ανοιχτοί οι λογαριασμοί των δυο συλλόγων της Νότιας Πιερίας, αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον πλέον το παιχνίδι που θα διεξαχθεί την επόμενη Κυριακή.

Διαιτητής ήταν ο κος Καζάς με βοηθούς τους κ.κ. Καραϊσαρίδη, Γιαμούζη.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΛΑΤΑΜΩΝΑ: Νικολαϊδης, Μιχωλός (65΄Δασκαλόπουλος Ηλ.), Αποστολιός, Δασκαλόπουλος Σ., Παπαπέσιος, Ετζικεμέ, Μακράκης (107΄ Σδούγκας), Σέου (65΄Ταφραλής) Λαμπριανίδης, Καλαμπάκας, Χρυσόπουλος.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΛΕΠΤΟΚΑΡΥΑΣ: Τσαρούχας, Μπακάλης (105΄ Παπαδόπουλος Π.), Καζαμίας, Καζάλοφ, Στύλος, Κασταμπουλίδης, Κανούλας, Μερκούρι (115΄Δαυιδόπουλος), Στεφάνωφ, Σάντος, Τζόβας (90΄Σιώκας).