Η Ακαδημία Βατανιακός 1978  νίκησε με σκορ 1-0  την Ελπίς Ανδρομάχης σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Βατάν, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play out της Β’  κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Με αυτό το τρίποντο η Ακαδημία Βατανιακός 1978  έφτασε τους 30 βαθμούς και σταθεροποιήθηκε στην 8η θέση του πίνακα, ενώ αντίθετα, η Ελπίς Ανδρομάχης έχοντας 27 βαθμούς υποχώρησε στην 9η θέση της κατάταξης.
Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων, με λιγοστές φάσεις  μπροστά από τις δύο εστίες, καλή κυκλοφορία της μπάλας σε όλες τις γραμμές και τους γηπεδούχους εν τέλει να πανηγυρίζουν την νίκη για το γόητρο.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για την Ακαδημία Βατανιακός 1978  το πέτυχε στο 38 λεπτό ο Στάθης Πατσιοδήμος με δυνατό σουτ πλασέ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής, έπειτα από το εξαιρετικό παράλληλο γύρισμα της μπάλας προς την εστία του Γκιλιάβα, από τον Δημητρίου.
Στο 53ο λεπτό ο ταλαντούχος γκολκίπερ της Ακαδημία Βατανιακός 1978  Κώστας Γκούτζας κράτησε ανέπαφη την εστία του καθώς απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Παμλίδη από θέση βολής.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ.  Τάσος Γιαμούζης με βοηθούς τους κ.κ.  Αλέξανδρο Αδαμαντίδη,  Διονύση Ντουράκογλου.