Τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του πανηγυρίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείοντας με 6-4, 2-6, 6-3 τον Ραφαέλ Ναδάλ μετά από παιχνίδι 2,5 ωρών.

Στο «Μανόλο Σαντάνα» όχι μόνο πήρε το πρώτο σετ απέναντι στον θρυλικό Ναδάλ αλλά κατάφερε να τον νικήσει μετά από φοβερό αγώνα 2,5 ωρών όπου ο 20χρονος τενίστας άνοιξε ένα νέο κεφάλαιο στην καριέρα του σημειώνοντας σίγουρα τη μεγαλύτερη νίκη του.

Πέρασε στην ιστορία ως ο 14ος αθλητής που νίκησε τον Ραφαέλ Ναδάλ σε χωμάτινη επιφάνεια και έκανε έναν τεράστιο άθλο που τον βάζει από «παιδική» ηλικία μέσα στο πάνθεον των κορυφαίων που έχουν καταφέρει να νικήσουν την τριάδα των Ναδάλ, Τζόκοβιτς, Φέντερερ.

Τελικό με τον Τζόκοβιτς για δεύτερη φορά!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον τελικό της Μαδρίτης που έχει προγραμματιστεί για την Κυριακή στις 19.30 ώρα Ελλάδας και εκεί θα αντιμετωπίσει τον τεράστιο Νόβακ Τζόκοβιτς στην δεύτερη ελληνοσερβική μονομαχία σε τελικό μετά τον Καναδά το 2018 όπου είχε νικήσει ο Τσιτσιπάς!

Aυτή ήταν και η δεύτερη παρουσία του Στέφανου Τσιτσιπά σε ημιτελικό Masters διοργάνωσης και σημείωσε την 8η σερί του νίκη και την 28η μέσα στο 2019 που του εξασφαλίζει και είσοδο στο Τοπ-7 της παγκόσμιας κατάταξης που είναι και ρεκόρ καριέρας.

Συγκλονιστικό ήταν το 1ο σετ όπου Στέφανος Τσιτσιπάς εκμεταλεύτηκε τα βαθιά χτυπήματα στις επιστροφές και έκανε τρία μπρέικ (1-0, 4-3, 54) έναντι δύο του Ναδάλ (στο 1-1 και 4-4). Το πιο καθοριστικό ήταν το 9ο γκέιμ το οποίο ο Τσιτσιπάς με Ολύμπια ψυχραιμία απέναντι στον έμπειρο αντίπαλο του, πίεση στην ευθεία και τρομερά φόρχαντ επικράτησε 40-30 για το 5-4 ανοίγοντας το δρόμο για την κατάκτηση του σετ. Στο 10ογκέιμ ο Τσιτσιπάς έχοντας το σερβίς κατάφερε να πιέσει και να πάρει το γκέιμ κατακτώντας το σετ με 6-4. Αυτό είναι και το πρώτο κερδισμένο σερβίς του Τσιτσιπά στην τέταρτη αναμέτρηση με τον σπουδαίο Ισπανό τενίστα.

Η απάντηση του Ναδάλ

Από το 2ο σετ ο Ναδάλ ανέβασε τους ρυθμούς του και την πίεση στο σερβίε απέναντι στον Τσιτσιπά που έδειξε και κάποια σημάδια κόπωσης. Με δύο μπρέικ στο 6ο και 8ογκέιμ ο Ναδάλ επικράτησε 6-2 και έκανε το 1-1. Ο Τσιτσιπάς ακολούθησε μέχρι το 2-2, αλλά στο 5ο γκέιμ ο Ναδάλ αξιοποίησε το σερβίς του και με 40-15 έκανε το 3-2. Στο 6ογκέιμ ο Ναδάλ έσπασε με σχετική ευκολία το σερβίς του Τσιτσιπά με 40-15 και κάνοντας το 4-2 άνοιξε το δρόμο για την ισοφάριση. Ο Τσιτσιπάς ήταν φανερό πως έκανε ανασυγκρότηση δυνάμεων για το τρίτο σετ αφήνοντας τον Ναδάλ να «ξεσπάσει» κάνοντας και δεύτερο μπρέικ που του έδωσε το σετ με 6-2 αλλά και το πλεονέκτημα του σερβίς στο 3ο σετ.

Το σημείο κλειδί ήταν το 5ο γκέιμ όπου ο Τσιτσιπάς έχοντας μόλις ισοφαρίσει σε 2-2 σετ έπαιξε εκπληκτικό τένις και έκανε μπρέικ για το 3-2. Ουσιαστικό ήταν πως στο 6ο γκέιμ όπου κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του και μετά από μεγάλες μάχες έκανε το 4-2. Ακολούθως έκανε και δεύτερο μπρέικ και με φοβερά μπακχαντ έκανε το 5-2 παίρνοντας αέρα τριών γκέιμ.

Θρίλερ ήταν το 9ο γκέιμ όπου ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά από 4 γκέιμ πόιντς έκανε μπρέικ και πήρε την ιστορική νίκη με 6-3!

Στον τελικό πέρασε πρώτος ο Νόβακ Τζόκοβιτς με δυόμιση ώρες αγώνα απέναντι στον Αυστριακό Ντομινίκ Τιμ. Και τα δύο σετ κρίθηκαν στο τάι μπρέικ 7-6 (2), 7-6 (4) κι έτσι ο Σέρβος σούπερ σταρ επέστρεψε σε τελικό της Μαδρίτης μετά από τρία χρόνια απουσίας.