Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη πανηγύρισε στην έδρα της η Ελπίς Ανδρομάχης επικρατώντας του Θερμαϊκού Κορινού με σκορ 2-0,  στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β ΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας,  ξεκινώντας ιδανικά τη νέα χρονιά.
Τα τέρματα για την Ελπίδα πέτυχαν  (ένα σε κάθε ημίχρονο)  οι Γιώργος Κυπαρίσσης και Σωτήρης Ζιάκας.
Με αυτή την επιτυχία,  η ομάδα του Μανώλη Μπατσαρά,  κέρδισε μία θέση στον βαθμολογικό πίνακα ανεβαίνοντας στην 6η με συγκομιδή 23 βαθμούς και αισιοδοξεί για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Ο Θερμαϊκός Κορινού,  παρότι γνώρισε την ήττα,  παρέμεινε στην 2η θέση του πίνακα έχοντας 31 πόντους,  ενώ ο προπονητής του Στέφανος Ζαλίκας αποβλήθηκε στο ημίχρονο δεχόμενος δύο κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρία.
Το παιχνίδι είχε μέτριο ρυθμό,  λίγες φάσεις μπροστά από τα καρέ και πιο ουσιαστική την γηπεδούχο ομάδα που κατάφερε να βρει δίχτυα δύο φορές παίρνοντας εν τέλει δίκαια το πολυπόθητο τρίποντο.
Οι λιγοστές φάσεις και τα γκολ
Στο 10΄  δυνατό σουτ του Γαβρίδη,  η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Οκουτσόγλου.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κυπαρίσσης με υπέροχη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ 1-0,  έπειτα από την καλοζυγισμένη σέντρα που επιχείρησε ο Παπαδόπουλος από την δεξιά πτέρυγα.
Στο 76΄  ο Αθ.  Κατσιούλης από θέση τετ α τετ δεν κατάφερε να σκοράρει στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
Στο 77΄  σουτ πλασέ του Βογιατζή,  η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι άουτ.
Στο 80΄  ο Ζαπουνίδης από καλή θέση αστόχησε σε πλασέ του.
Στο 84΄  την εκτέλεση φάουλ γέμισμα του Ζώβληκα από αριστερά την εκμεταλλεύτηκε ο Ζιάκας ο οποίος με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα 2-0.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ.  Παραδεισόπουλος με βοηθούς τους κ.κ.  Κουτσικανίδη,  Περιστερόπουλο.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ελπίς Ανδρομάχης:  Μπαμπαΐτης,  Παπαζήσης,  Φωτόπουλος,  Σιαμάγκας,  Κουκάρας,  Κελέρογλου  (88΄  Μπούσιος),  Παπαδόπουλος,  Ζώβληκας,  Ταφραλής  (88΄  Καραδήμος),  Κυπαρίσσης  (68΄  Βογιατζής),  Γαβρίδης  (68΄  Ζιάκας).
Θερμαϊκός Κορινού:  Οκουτσόγλου,  Γκαντάς,  Υφαντίδης  (86΄  Γονιάδης),  Α.   Αντωνιάδης,  Κουλουκουριώτης  (75΄  Σεϊταρίδης),  Χνούδας,  Β.  Κατσούλης,  Ν.  Αντωνιάδης,  Ταγκαλίδης  (46΄  Αστ.  Κατσούλης),  Αλχαζίδης  (46΄  Ζαπουνίδης),  Κατσιούλης.