Το κακό ξεκίνημα του πρώτου μέρους στοίχησε στα νέα παιδιά του Πιερικού, που έχασαν τελικά από την αντίστοιχη ομάδα του Εθνικού Πειραιώς με 3-0. Χαρακτηριστικό το ότι πριν συμπληρωθούν 15 λεπτά παιχνιδιού, η ομάδα μας έχανε με 2-0 από τους φιλοξενούμενους, που εκμεταλλευτήκαν τις ευκαιρίες τους και πήραν σαφές προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Κώστα Μυστακίδη προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι και επιδίωξαν να το κάνουν αυτό σκοράροντας. Πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά ο πολύ καλός τερματοφύλακας Μεϊμαρόγλου, ήταν φύλακας άγγελος για την ομάδα του Πειραιά και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Σα να μην έφτανε αυτό, επαληθεύτηκε για μια ακόμη φορά ο νόμος του ποδοσφαίρου, κατά τον οποίο όποιος δεν τελειώνει τις ευκαιρίες του, στο τέλος το πληρώνει. Έτσι σε μια αντεπίθεση και ενώ ο Πιερικός έχανε τη μια ευκαιρία πίσω από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για Τρίτη φορά και καθάρισαν το παιχνίδι. Για την ιστορία να σας γνωστοποιήσουμε τα τέρματα του Εθνικού, που πέτυχαν οι Ντούλιας 3΄ (0-1), 70΄ (0-3) και Σαλίμπασα 14΄ (0-2). Τα παιδιά του Πιερικού συνεχίζουν την πανέμορφη φετινή τους προσπάθεια, η οποία μέχρι τώρα έχει στεφθεί με επιτυχία. Με διάθεση, επιμονή και υπομονή, το μέλλον αυτών των παιδιών διαγράφεται ελπιδοφόρο.

ΝΕΟΙ ΠΙΕΡΙΚΟΥ: Μπαμπαϊτης, Καραγκούνης, Κραγιόπουλος, Νίκου, Μπαρέκας, Καμπερίδης (60΄ Τσικαδέρης), Μίγγος, Παπαδόπουλος (Γιαν. Μυστακίδης), Ντόσης, Σεχολάρι, Πανανός (λ.τ. 26΄Παπατόλιος).