Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)

Hard Rock game παραμονής έγινε στο Δίον, με αντιπάλους τον τοπικό Δία και τον Αετό Μακρυχωρίου, με ισόπαλο τελικό αποτέλεσμα (1-1), σε μια viral δραματική αναμέτρηση με Χιτσκοκικό φινάλε, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 3ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι, του Παναγιώτη Παρασίδη, με αποδεκατισμένο ρόστερ, λόγω τραυματισμών κι αναγκαστικών απουσιών, παρά τη δυσχερή βαθμολογική τους θέση, διεκδίκησαν με buzzer beater τη νίκη, στα τελευταία λεπτά με την ευκαιρία του Αποστολίδη, ώστε με ολική ανατροπή ν’ αυξήσουν τις πιθανότητες να γλιτώσουν από τον εφιάλτη του υποβιβασμού, τέσσερις στροφές πριν τη λήξη του μαραθωνίου.

Οι φιλοξενούμενοι, με προπονητικό δίδυμο τους Κώστα Κατσάρα & Ζήση Ζιάγκα, προηγήθηκαν, στο δεύτερο ημίχρονο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βασίλη Κατσαμάγκα, με τη φάση από την οποία προήλθε ο καταλογισμός του -με εμπλοκή των Φυτόπουλου-Ζησούλη-, ν’ αποτελεί την “επίμαχη φάση της χρονιάς” Νο1 στη Γ’ εθνική κατηγορία («ρώτα τον επόπτη να σου πει αν ήταν πέναλτι…» και ν’ ανάβει… φωτιές στον Όλυμπο.

Πιο συγκεκριμένα, η υπόδειξη του πέναλτι από τον διαιτητή, με το σκορ στο 0-0 στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, προκάλεσε θύελλα διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους και καθόρισε, τρόπον τινά, την εξέλιξη του παιχνιδιού, με διακοπές και συνεχείς αντεγκλήσεις σχεδόν όλων με όλους.

Ο Αετός αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Δρόσος για εξύβριση (και ο γενικός αρχηγός Μουρτζίλας), λίγο μετά το υπέροχο γκολ της ισοφάρισης του Καραμανώλα, την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι ζητούσαν επιτακτικά την αποβολή του Δερμίση («είκοσι χρόνια δε μου έβρισε κανένας τη μάνα») του Δία. Το 1-1 και η αλλαγή των αριθμητικών ισορροπιών, δημιούργησε συνθήκη έκρηξης στο παιχνίδι, χωρίς, όμως, να διαφοροποιήσει το αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά και στις καθυστερήσεις.

Highlights:

η αναπάντεχη παρουσία του προέδρου, μεγαλομετόχου και ιδιοκτήτη της ΑΕΛ, Αλέξη Κούγια, στις κερκίδες του γηπέδου του Δία (σ.σ. λίγες μέρες πριν, πάντως, ο ιστορικός σύλλογος της Θεσσαλίας ανακοίνωσε την απόκτηση, με ελεύθερη μεταγραφή από τον Αετό, του 16χρονου επιτελικού μέσου, Κυριάκου Ζησούλη, που αγωνίστηκε στο παιχνίδι)

οι διαμαρτυρίες («απαράδεκτος, κάνε άλλη δουλειά, κρίμα είναι… κρίμα για το ποδόσφαιρο…») , οι αντεγκλήσεις, οι διακοπές, τα «καροτσάκια», οι σκηνές ροκ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, των προπονητών, «τι κάνετε, ρε παιδιά; πείτε μας, αν είναι, να φύγουμε…») και των ανθρώπων των πάγκων, με την εμπλοκή της διαιτητικής τριπλέτας («είσαι ανεπαρκής, ούτε για Γ’ τοπικό δεν κάνεις…» και την ευτυχή παρέμβαση των ψυχραιμότερων,

οι ατέρμονοι διάλογοι, οι ατάκες εντός κι εκτός γηπέδου, με ποδοσφαιριστές και φιλάθλους (σ.σ. «-τι μιλάς εσύ και πετάγεσαι σαν την π@@@; o αρχηγός μου μιλάει», «-δε μιλάω σε σένα…», «-εσύ φωνάζεις και παίρνεις φάουλ…»/ «-εδώ μέσα “πάρτον μπ@@@”, δε θα ξαναπείς, δεκαέξι χρονών μωρό…»

οι λιγοστές ευκαιρίες του Δία, στο πρώτο ημίχρονο, με τους Παναγιωτίδη και Κυπαρίσση και η αντίστοιχη του Κατσαμάγκα του Μακρυχωρίου

οι περιπτώσεις ευκαιριών στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τη «μερίδα του λέοντος»,

η επική συμμετοχή της… κερκίδας, «αυτό είναι το ευχαριστώ για το πέναλτι που τους έδωσες, τους ακούς;» (σ.σ. κλαίμε…), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν αισθητή την παρουσία τους,

οι δυνατές μονομαχίες, τα μαρκαρίσματα, η… «σφαγή» επί προσωπικού και επί πειθαρχικού ελέγχου και η αμφισβήτηση του… χρωματισμού των καρτών (χαρακτηριστικό παράδειγμα η φάση Λιόλιου-Κατσαμάγκα, με συνοδευτικό… encore («-το ξέρεις ότι θέλει να μου σπάσει τα πόδι επίτηδες;», «-φύγετε από εδώ, τον κάνετε ντου εδώ μέσα; έβγαλε κίτρινη κάρτα, τέλος…» «-βγάλτε τες όλες, σου μιλάνε να σε δω και σε βρίζουν έτσι…», «-τι θες, να σ’ αφήσω να μου κάνεις ντου εδώ μέσα, που εγώ παίζω μια κατηγορία;»

η συνέντευξη του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος του 3ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας και σκόρερ του Αετού Μακρυχωρίου και σ’ αυτόν τον αγώνα, Βασίλη Κατσαμάγκα, Βασίλη Κατσαμάγκα, σ’ ένα επεισόδιο από την top rated σειρά των football stories από αυτές που λατρεύουμε να διηγούμαστε, για να διαπιστώσετε, μεταξύ άλλων, πώς συσχετίζονται ο Ολυμπιακός Πειραιά, η Λίβερπουλ, η αγγλική Blyth Spartans και ο Αετός Μακρυχωρίου… (σ.σ. η συνέντευξη έχει γίνει… best seller!)

Man of the match: όλοι οι ποδοσφαιριστές, με την αδρεναλίνη στο κόκκινο, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και από τη στιγμή που ο Αποστολίδης του Δία, απώλεσε την ευκαιρία να κλέψει τον τίτλο στο τέλος, ως… game changer, Γκαμπέτας από τον Αετό, για την αμυντική καθοδήγηση και προσήλωση και Καραμανώλας από τον Δία, για το καθοριστικό γκολ, δικαιούνται τα credits

Yellow card: στην ποδοσφαιρική ζωή του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, που δε θα ήταν η ίδια, αν δεν είχε αποφασιστεί να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής κατηγορίας!