Ο Απόλλων Λιτοχώρου νίκησε με σκορ 3-2 την Ελπίς Ανδρομάχης,  σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο ”Πύρρος Δήμας” για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’  κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Με το τρίποντο,  ο Απόλλων Λιτοχώρου ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 31 βαθμούς,  ενώ η Ελπίς Ανδρομάχης,  με το άσχημο αποτέλεσμα  έχασε πολύτιμο έδαφος καθώς υποχώρησε μία θέση στην κατάταξη (7η) μένοντας στους 26 πόντους.
Ο αγώνας ήταν πλούσιος σε φάσεις και γκολ,  με τους γηπεδούχους να είναι πιο εύστοχοι στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας τρία τέρματα 3-0 και μάλιστα κόντρα στη ροή του παιχνιδιού,  μιας και η φιλοξενούμενη ομάδα απώλεσε ευκαιρίες για να πετύχει κάποια γκολ,  όμως δεν ήταν αποτελεσματική.
Στην επανάληψη το ματς έγινε ντέρμπι,  αλλά το μόνο που κατάφερε η Ελπίς Ανδρομάχης ήταν η μείωση του σκορ στο τελικό 3-2,  παρά την υπερπροσπάθεια των παικτών της για το θετικό αποτέλεσμα.
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκαν στο 86ο λεπτό με δεύτερες κίτρινες κάρτες οι Ντάτσι και Παπαδόπουλος.
Φάσεις και τα γκολ

Μόλις στο 8΄  ο Ντάτσι με σέντρα σουτ από τη δεξιά γωνία της περιοχής άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα 1-0.
Στο 19΄  έπειτα από την σέντρα του Ντάτσι από δεξιά,  την κεφαλιά του Διον.  Ζαχουδάνη από τη μικρή περιοχή την εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο γκολκίπερ της Ελπίδας,  Μπαμπαΐτης.   Το κόρνερ εκτέλεσε ο Ντάτσι και ο προωθημένος Γ.  Κολωνιάρης με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 2-0.
Στο 23΄  ο Ζώβληκας από θέση τετ α τετ νικήθηκε από τον γκολκίπερ του Απόλλωνα,  Παπαθανασίου.
Στο 27΄  σουτ πλασέ του Ζώβληκα από καλή θέση,  η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαθανασίου.
Στο 33΄  σε γρήγορη αντεπίθεση των παικτών του Απόλλωνα και πλασέ του Διον.  Ζαχουδάνη,  ο Μπαμπαΐτης μπλόκαρε τη μπάλα.
Στο 35΄  ο Διον.  Ζαχουδάνης εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα συμπαίκτη του στον κενό χώρο από το  ύψος του κέντρου και πατώντας περιοχή με υποδειγματικό σουτ πλασέ  ”έγραψε”  το 3-0.
Στο 39΄  φάουλ γέμισμα του Κουκάρα,  γυριστή κεφαλιά του Ζώβληκα από πλάγια και εντός περιοχής,  ο Παπαθανασίου παραχώρησε τη μπάλα κόρνερ το οποίο εκτελέστηκε και στην εξέλιξη της φάσης είχαμε τριπλό δοκάρι για την φιλοξενούμενη ομάδα με τους Παπαδόπουλο,  Ζιάκα και Ταφραλή να στέκονται άτυχοι.
Στο 51΄  η Ελπίς μείωσε το σκορ σε 3-1 με κεφαλιά του Ταφραλή από κοντινή απόσταση,  ύστερα από το φάουλ γέμισμα του Ζώβληκα.
Στο 53΄  πλασέ του Ταφραλή έπειτα από την πάσα του Παπαδόπουλου,  μπλόκαρε ο Παπαθανασίου.
Στο 72΄  ευθύβολο σουτ του Ταφραλή από το όριο της περιοχής,  η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα.
Στο 78΄  σέντρα του Παπαζήση από δεξιά,  πλασέ στην κίνηση του προωθημένου Γεωργιάδη,  η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.
Στο 79΄  διαγώνιο σουτ πλασέ του Διον.  Ζαχουδάνη,  η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.
Στο 80΄  ο Παπαδόπουλος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.
Στο 86΄  ο Ντάτσι του Απόλλωνα και ο Παπαδόπουλος της Ελπίδας αποβλήθηκαν από τον αγώνα δεχόμενοι δεύτερες κίτρινες – κόκκινες κάρτες για αψιμαχίες  (είχαν δει τις πρώτες κάρτες στο 52ο λεπτό).
Στο 89΄  σουτ πλασέ του Γ.  Κέμου από θέση βολής,  μπλόκαρε ο Μπαμπαΐτης.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ.  Αλέξανδρος Μέγας με βοηθούς τους κ.κ.  Μάνθο Μαυρογιώργη και Μάριο Ραντάνι.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Απόλλων Λιτοχώρου  (Σάκης Λιάγκας):  Παπαθανασίου,  Αρ.  Στογιάννος  (82΄  Αναστ.  Λιάγκας),  Ν.  Κολωνιάρης  (46΄  Τζιούκας),  Γ.  Κολωνιάρης,  Χούτας,  Γ.  Κέμος,  Ντάτσι,  Διον.  Ζαχουδάνης  (90+4΄  Αθ.  Αδαμόπουλος),  Ζήδρος,  Μαύρος,  Άγγ.  Κέμος.

Ελπίς Ανδρομάχης  (Μανώλης Μπατσαράς):  Μπαμπαΐτης,  Παπαζήσης,  Φωτόπουλος  (46΄  Ελευθεριάδης),  Γεωργιάδης,  Κουκάρας,  Κελέρογλου  (81΄  Μπούσιος),  Παπαδόπουλος,  Ζώβληκας,  Ταφραλής,  Κυπαρίσσης  (81΄  Καραδήμος),  Ζιάκας  (46΄  Γαβρίδης).