Από τις 8 έως τις 17 Σεπτεμβρίου η 91η Εμποροπανήγυρη Αιγινίου
odelalis,
29 Αυγούστου, 2017
2 λεπτά ανάγνωσης
ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ & ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΥΔΝΑΣ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ
Η Εμποροπανήγυρη Αιγινίου (μία από τις πρώτες που λειτούργησαν στη χώρα) ξεκίνησε το 1926 από τους πρόσφυγες της Ανατολικής και Βόρειας Θράκης (Ανατολική Ρωμυλία) φέρνοντας μαζί τους τις αναμνήσεις από το πανηγύρι της πατρίδας τους. Η αρχική μορφή ήταν ζωοπανήγυρη. Σήμερα συμμετέχουν 400 εκθέτες και εστιάτορες παρέχοντας κάθε είδους εμπορεύματα και ποιοτικό φαγητό
Σήμερα, η Εμποροπανήγυρη λειτουργεί σε ένα ειδικά διαμορφωμένο και μόνιμα στεγασμένο χώρο περίπου 40 στρεμμάτων κοντά στην περιοχή του ΟΣΕ Αιγινίου. Πραγματοποιείται κάθε χρόνο στις αρχές Σεπτεμβρίου για τον εορτασμό της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού. Το βασικό της χαρακτηριστικό είναι ότι συνδυάζει την παράδοση και την ιστορία με την σύγχρονη εμπορική δραστηριότητα των εκθετών και την επισκέπτονται περί τους 300.000 επισκέπτες ετησίως.
Το καλό παραδοσιακό φαγητό, οι φθηνές αγορές, τα παιδικά παιχνίδια, ο χορός, η διασκέδαση, οι ανθρώπινες σχέσεις, ο πολιτισμός, η εξυπηρέτηση, η φιλοξενία, η ανάπτυξη είναι μερικά μόνο από τα στοιχεία της επιτυχίας που την καθιέρωσαν ως παράδοση.
Σας περιμένουμε και φέτος να επισκεφθείτε την 91η εμποροπανήγυρη Αιγινίου που ανοίγει και επίσημα τις πύλες της στις 8 Σεπτεμβρίου και θα διαρκέσει έως και τις 17 Σεπτεμβρίου.